Valaki segítene egy matek példában?


sinA+sinB=-25/6

cosA+cosB=-81/3


sin (A+B)/2 = ?

cos (A+B)/2 = ?



2015. máj. 21. 20:45
 1/8 anonim ***** válasza:
Ennek a feladatnak nincs megoldása a valós számok halmazán.
2015. máj. 21. 21:19
 2/8 A kérdező kommentje:
És én erre hogyan jövök rá? vagyis hogyan vezetem le, és hogyan jutok el odáig?
2015. máj. 21. 21:28
 3/8 anonim ***** válasza:

Mivel a szinusz és a koszinusz függvény -1 és +1 közötti értékeket vehet fel,

két szög szinuszának és koszinuszának összege csak -2 és +2 közötti érték lehet.


Az már csak elhanyagolható apróság, hogy nem egyértelmű a két kérdés:

[sin(A + B)]/2 vagy sin[(A + B)/2] közül melyik akar lenni?

Ugyanez vonatkozik a második kérdésre is.

2015. máj. 22. 00:28
 4/8 anonim ***** válasza:
Elemi példa, ovodás megoldja. Ne várd, hogy lesz itt olyan idióta válaszoló, aki helyetted megoldja. Ennél egyszerűbb példa nincs a világon, csak nyittanád ki azt a rohadt könyvet az életben egyszer.
2015. máj. 22. 14:33
 5/8 A kérdező kommentje:
4-es válaszoló: lemerném fogadni, hogy el sem tudnád kezdeni a példát. :-) de grat a flegmázásért. Szeretem az ilyen embereket, mint te, akik semmit sem tudnak az életemről, és mások életéről, de belepofáznak azért. Fogalmad sincs róla, hogy hányszor nyitottam ki egy könyvet. És bocsánat, hogy "óvodás példa", de azért te sem tudnád megoldani. ;)
2015. máj. 23. 11:04
 6/8 anonim ***** válasza:

4-es vagyok. Tényleg nagyon egyszerű a példa, mit töketlenkedtek rajta!


Javaslom, írd be, hogy


sinA=[e^iA-e^(-iA)]/2i és

cosA=[e^iA+e^(-iA)]/2, meg persze ugyanezeket B-re is.


szorozd be az első egyenletet i-vel.


Ezután a két egyenletet add is össze, meg vond is ki, így van újabb 2 egyenleted. Ezekben már e^iA és e^iB önállóan szerepelnek.


Kell vele egy kicsit számolgatni, mert az egyik egyenletben reciprokban lesz, de talán törtekkel még tudsz számolni.


Ha ez megvan, onnantól végeztünk is, mert sin((A+B)/2) és cos((A+B)/2) is felírható exponenciális alakban.


Persze A és B komplex számok lesznek, ezt tudjuk jól, csak így lehet igaz az egyenlőség. Komplex függvények körében a sin és a cos egyáltalán nem lesz korlátos.

2015. máj. 23. 18:31
 7/8 anonim ***** válasza:

Mivel a kérdező nem volt hajlandó pontosítani a feladatot, úgy veszem, hogy a kérdés a

sin[(A + B)/2)]

és a

cos[(A + B)/2]

értékek meghatározása.


A feladat

sinA + sinB = P

cosA + cosB = Q


Két, ide illő, ritkán használt (de létező) azonosság:

sinA + sinB = 2*sin[(A + B)/2]*cos[(A - B)/2]

cosA + cosB = 2*cos[(A + B)/2]*cos[(A - B)/2]

így a két egyenlet

2*sin[(A + B)/2]*cos[(A - B)/2] = P

2*cos[(A + B)/2]*cos[(A - B)/2] = Q


Legyen

(A + B)/2 = X

(A - B)/2 = Y


Ezzel az egyenleteink:

2*sinX*cosY = P

2*cosX*cosY = Q


A kettőt elosztva egymással

sinX/cosX = tgX

vagyis

tgX = P/Q = n


A tangens függvénnyel kifejezve a szinusz és koszinusz értéke

sinX = sin[(A + B)/2] = tgX/√(1 + tg²X)

sinX = = n/√(1 + n²)

==============

cosX = cos[(A + B)/2] = 1/√(1 + tg²X)

cox = 1/√(1 + n²)

============


DeeDee

**********

2015. máj. 23. 20:48
 8/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm utolsó kettő! Sokat segítettetek!:)


Utolsó bocsi, a kérdésed sajnos átugrottam, nem vettem figyelemben, de jól értelmezted. Úgy van. Köszi!

2015. máj. 23. 21:59