5 racionáli szám számtani közepe 11.
Arányaik 1:2:3:4:5.
Mi a középső szám?
2014. márc. 18. 18:05
1/1 anonim válasza:
Legyen az 5 szám x ; 2x ; 3x ; 4x ; 5x, ekkor igaz, hogy x:2x:3x:4x:5x=1:2:3:4:5. Ezeknek a számtani közepe (vagyis átlaga) 11:
(x+2x+3x+4x+5x)/5=11
15x/5=11
3x=11
x=11/3
Tehát a számok: 11/3 ; 22/3 ; 33/3=11 ; 44/3 ; 55/3, így a középső a 11.