Valaki segítene ebben a matek példában?


5 racionáli szám számtani közepe 11.

Arányaik 1:2:3:4:5.

Mi a középső szám?


2014. márc. 18. 18:05
 1/1 anonim ***** válasza:

Legyen az 5 szám x ; 2x ; 3x ; 4x ; 5x, ekkor igaz, hogy x:2x:3x:4x:5x=1:2:3:4:5. Ezeknek a számtani közepe (vagyis átlaga) 11:


(x+2x+3x+4x+5x)/5=11


15x/5=11

3x=11

x=11/3


Tehát a számok: 11/3 ; 22/3 ; 33/3=11 ; 44/3 ; 55/3, így a középső a 11.

2014. márc. 18. 18:15