Segítene valaki az alábbi példában? matek!


Egy cukorkacsomagoló gép 120 g várható súlyú csomagokat készít 6 g szórással. A csomagok súlya normális eloszlású.

a. A csomagok hány százalékának lesz a súlya kevesebb, mint 126 g?

b. Mekkora az esélye, hogy egy csomagban 130 g-nál több cukorkát kapunk?


Köszönöm szépen!!!


2013. jan. 9. 15:03
 1/5 bongolo ***** válasza:

Majdnem minden normális eloszlás feladatot ugyanúgy kell megoldani:

- fel kell írni a µ meg σ adatokat (most 120 meg 6)

- a keresett mennyiséget (most 126 illetve a b-nél 130) standardizálni kell a z=(x-µ)/σ képlettel

- most már az eredeti adatokat el kell felejteni, csak a kiszámolt z érték az érdekes, és lehet használni a standard normális táblázatot

- és a standard normális eloszlás táblázatából (Φ) ki kell nézni a végeredményt (néha ki kell vonni egyből, stb.)


Azt kell még tudni, hogy a táblázatban lévő Φ(z) érték azt a valószínűséget jelenti, hogy P(Z<z). Most az a)-nál pont ez kell (126-nál kevesebb a súly), a b) feladatnál viszont a 130-nál nagyobbhoz tartozó valószínűség a kérdés.


Azt is kell tudni, hogy a táblázatban csak pozitív z-hez tartozó értékek vannak. A táblázat a Gauss görbe értékeit tartalmazza, az pedig szimmetrikus a 0-ra, tehát mondjuk −1-hez ugyanaz az érték tartozik, mint +1-hez.


Írd le, mik jöttek ki ezek után neked, leellenőrzöm.

2013. jan. 9. 15:32
 2/5 A kérdező kommentje:
egy pillanat és írom :)) köszi :)
2013. jan. 9. 16:00
 3/5 A kérdező kommentje:

akkor:


a: P(kszi < 126 ) = F(126) = Φ(126-12O)/6 = Φ 6/6 = 1 = O,8413

b: P(kszi > 13O) = F(13O) = Φ (13O-12O)/6 = Φ 1O/6 = Φ ( 1.66) = O, 9515


en igy szamoltam, de ismerve magamat, kizart h joo:D

2013. jan. 9. 16:19
 4/5 bongolo ***** válasza:

Az a) válasz jó, de a b) nem.

Az OK, hogy Φ(1.66) = 0,9515, de nem ez a megoldás. Ugyanis az eleje nem volt már jó: P(ξ > 13O) = F(13O) nem igaz, hisz F(130) azt jelenti, hogy P(ξ < 130).

Ha fordított egyenlőtlenséget akarsz, akkor ki kell vonni 1-ből:

P(ξ > 130) = 1 - F(130) = ... = 1 - Φ(1.66) = stb.

2013. jan. 10. 00:59
 5/5 A kérdező kommentje:
köszi :D
2013. jan. 10. 08:05