Éva a kerítés negyedrészét lefestette. Leó 15 percet festett, de ő kétszer olyan gyorsan, mint Éva. Márk 5 percet festett de háromszor olyan gyorsan, mint Éva. Hány perc alatt végeztek a festéssel?


2015. máj. 18. 14:57
 1/2 anonim ***** válasza:

35 percig festettek.


Indoklás:

1) Éva ismeretlen idő alatt a kerítés 1/4 részét festette le.

2) Leó 15 percig festett, 2-szer olyan gyorsan haladva, min Éva. Ez azt jelenti, hogy annyit csinált, mintha Éva 15*2=30 percig festett volna.

3) Márk 5 percig festett, 3-szor olyan gyorsan haladva, min Éva. Ez azt jelenti, hogy annyit csinált, mintha Éva 5*3=15 percig festett volna.

4) Ha Éva 1/4 részt festett le, akkor a két fiú, együtt, 3/4 részt, ami Éva 30+15=45 pernyi munkájának felelne meg.

5) A 3/4 rész 3-a, azaz 1/4 rész Éva ideje, vagyis 45/3=15 perc.

6)

- Éva tehát 15 percig festette az 1/4 részt.

- Leó 2-szer olyan festett, mint Éva, tehát az Éva sebessége szerinti 30 percnyi munkát 30/2=15 perc alatt végezte el.

- Márk 3-szor olyan festett, mint Éva, tehát az Éva sebessége szerinti 15 percnyi munkát 15/3=5 perc alatt végezte el.

7) Éva, Leó, Márk: 15+15+5=35 perc alatt végzett.

Éva 15 perc alatt 1/4 részt festett, Leó ugyanennyi idő alatt 2/4 részt (2-szeres gyorsaság 2*1/4), Márk 5 perc alatt szintén 1/4 részt (ha Éva 15 perc alatt végzett 1/4 résszel, akkor a 3-szor gyorsabb Márk 15/3=5 perc alatt).

2015. máj. 18. 16:13
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a részletes levezetést.
2015. máj. 18. 18:36