Béla 3 évvel ezelőtt háromszor annyi idős volt, mint András; 3 év múlva pedig csak kétszer annyi idős lesz. Hány évesek most?

Valaki levezetné nekem?
2014. máj. 15. 15:44
 1/3 anonim ***** válasza:

Probalj meg tablazatot csinalni, valahogy igy:


3 éve most 3 év múlva

Béla 3x 3x+3 2x(szorozva)(x+6)

András x x+3 x+6



Végül Béla;3 év múlva alapján kell felírni az egyenletet:


2x(sz.)(x+6)=3x+6

2x+12=3x+6 /-2x

12=x+6 /-6

6=x


Innen meg már csak be kell helyettesíteni és kiszámolni:


3 éve most 3 év múlva

Béla 18 21 24

András 6 9 12

2014. máj. 15. 16:05
 2/3 anonim válasza:
Fas zgec ifas zg eci fas z
2021. jún. 7. 13:28
 3/3 krwkco ***** válasza:

Minden hasonló szöveges feliratot úgy kell megoldani, hogy

- valamelyik adatot elnevezed x-nek. (Vagy az egész ismeretleneket n-nek, m-nek.)

- amit a szöveg mond, egyenletté alakítod.

- az egyenletet vagy egyenleteket megoldod.

A másik lehetőség a logikai trükközés, de az nem annyira univerzális módszer.

Például:

Három évvel ezelőtt 3 András volt annyi idős, mint egy Béla. 3+3 évvel később a 3 András összesen annyi idős, mint másfél Béla. Az Andrások 18 évet öregedtek, Béla 6-ot. Ez a 12 év 0,5 Béla-kornak felel meg. Vagyis Béla 3 év múlva 24 éves lesz. András 12. Most Béla 21, András 9. (Ellenőrzés: 3 éve Béla 18 volt, András 6.)

Ezzel csak azt akartam illusztrálni, hogy az egyenlet nélküli logikai út is működik, de nem könnyű.

2021. jún. 7. 14:40