Fizika, mekkora teljesítményű motorral kell felszerelnünk a felvonót?

Egy sípálya síkja 20o-os szöget zár be a vízszintessel, hossza 1200 m. Legalább mekkora teljesítményű motorral kell felszerelnünk a felvonót, ha azt akarjuk, hogy óránként 600 embert vontasson fel a pálya tetejére? ( egy síző tömege felszereléssel együtt átlagosan 85 kg, a sílécek és a hó közötti súrlódási együttható µ=0.05)
2015. máj. 12. 08:28
 1/1 bongolo ***** válasza:

Rajzold fel a pályát, valamint az ember súlyának pályára merőleges meg pályával párhuzamos komponensét.

A merőleges komponens (nyomóerő):

N = m·g·cos 20°

A párhuzamos komponens:

F = m·g·sin 20°

Ezeket ki is kell számolni.

A súrlódási erő:

Fs = N·µ

Ezt is ki kell számolni.

A felvonáshoz szükséges munka 1 ember esetén:

s=1200 m úton kell az úttal párhuzamos erők (F és Fs) ellen munkát végezni, tehát:

W₁ = (F+Fs)·s

Ezt is számold ki.

Az összes munka:

W = 600·W₁


A teljesítmény pedig:

P = W/t


Ne felejtsd el az időt átszámolni másodpercbe. Akkor az eredményt watt-ban kapod.

2015. máj. 12. 09:15