Egy sípálya síkja 20o-os szöget zár be a vízszintessel, hossza 1200 m. Legalább mekkora teljesítményű motorral kell felszerelnünk a felvonót, ha azt akarjuk, hogy óránként 600 embert vontasson fel a pálya tetejére? ( egy síző tömege felszereléssel együtt átlagosan 85 kg, a sílécek és a hó közötti súrlódási együttható µ=0.05)2015. máj. 12. 08:28
1/1 bongolo válasza:
Rajzold fel a pályát, valamint az ember súlyának pályára merőleges meg pályával párhuzamos komponensét.
A merőleges komponens (nyomóerő):
N = m·g·cos 20°
A párhuzamos komponens:
F = m·g·sin 20°
Ezeket ki is kell számolni.
A súrlódási erő:
Fs = N·µ
Ezt is ki kell számolni.
A felvonáshoz szükséges munka 1 ember esetén:
s=1200 m úton kell az úttal párhuzamos erők (F és Fs) ellen munkát végezni, tehát:
W₁ = (F+Fs)·s
Ezt is számold ki.
Az összes munka:
W = 600·W₁
A teljesítmény pedig:
P = W/t
Ne felejtsd el az időt átszámolni másodpercbe. Akkor az eredményt watt-ban kapod.