Kémia. Hogyan oldható meg ez a feladat? (lent, oldatok tömegszázaléka)

180 g, 30m%-os NaOH oldatot kell készíteni, 10%-os és 40%-os NaOH oldatok megfelelő arányban összekeverésével. Eddig következtetéssel, próbálgatással eljutottam addig, hogy 60g 10%-os és 120g 40%-os NaOH kell, mert az oldott anyagok tömegének összegét (6g+48g) osztom az oldatok, vagyis az új oldat tömegével (60g+120g=180g) ezáltal m% = 54g/180g x100= 30m%. Ezzel a feladatra meg is lenne a válasz, de próbálgatással hosszadalmas a feladatmegoldás, a megoldáshoz szükséges számolási képletre lennék kíváncsi.

2015. máj. 10. 14:16
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Keverési egyenlettel.
2015. máj. 10. 14:25
 2/11 anonim ***** válasza:

Keverési egyenlet:


1.oldat tömege*1.oldat t%-a + 2.oldat tömege*2.oldat t%-a= keverék tömege*keverék t%-a

2015. máj. 10. 14:29
 3/11 A kérdező kommentje:
Le tudnád írni pontosabban? Az egyenletet hogyan írjuk fel? Mit osztunk mivel?
2015. máj. 10. 14:29
 4/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!
2015. máj. 10. 14:35
 5/11 anonim ***** válasza:

M1w1 + m2w2=m1+m2)w3

Nekem 73 ill 108 jott ki az m1 s m2re..

2015. máj. 10. 14:46
 6/11 anonim ***** válasza:

M1 első oldat tömege

W1 első oldat tomeg%a

M2 2.oldat tömeg

W2 2.oldat %a

M3 m1+m2 @keverék tömege a 180gr

W3 keverék %a

2015. máj. 10. 14:50
 7/11 A kérdező kommentje:
#5, az nem jó, mert nem jön ki a 30%
2015. máj. 10. 14:50
 8/11 A kérdező kommentje:
A 10%-os és 40%-os oldatok tömege a feladatban nincs megadva, megpróbálom jobban megfogalmazni a kérdést: 180g, 30%-os oldatra lenne szükség, ismeretlen tömegű 10% és ismeretlen tömegű 40%-os oldatból, a keverék tömege adott: 180g (a két ismeretlen összege) a keverék tömegszázaléka is adott, hogy kapom meg egyenlet formájában, hogy hány g 10%-os és hány g 40%-os oldat összekeverésével kapok 180g 30%-os oldatot?
2015. máj. 10. 15:00
 9/11 anonim ***** válasza:

"A 10%-os és 40%-os oldatok tömege a feladatban nincs megadva, megpróbálom jobban megfogalmazni a kérdést: 180g, 30%-os oldatra lenne szükség, ismeretlen tömegű 10% és ismeretlen tömegű 40%-os oldatból, a keverék tömege adott: 180g (a két ismeretlen összege) a keverék tömegszázaléka is adott, hogy kapom meg egyenlet formájában, hogy hány g 10%-os és hány g 40%-os oldat összekeverésével kapok 180g 30%-os oldatot?"



Na jó akkor mit tudunk? tudjuk a két keverendő oldat koncentrációját (w1 w2) meg a m1+m2-t meg a w3-mat


akkor mi a kérdés? hogy ne legyen két ismeretlenes egyenlet m1+m2=180 -> 180-m2=m1


(180-m2)*10+m2*40=180*30


és ezt már csak meg kell oldani m2-re és a végén behelyettesíteni m1-re is


nekem az jött ki, hogy 120g kell az m2 ből és 60g m1 ből


na érthető?

2015. máj. 10. 15:27
 10/11 anonim ***** válasza:

egyébként én nem szoktam szórakozni egyenletmegoldással, solve funckióval a szgép megoldja...

felbontogatjuk a zárojelet kifejezünk x-re osztunk hogy kijöjön mennyi 1x... óvodás színvonal

egyenletet felírni tanulj meg, minden másra ott a számológép


már az érettségi sem ad pontot a szöszölésre...

egyenlet 1 pont megoldás 1 pont


egyetemen meg elvárás... (és nem csak mérnökin)

2015. máj. 10. 15:43
1 2