Kszll kérdése:

Matematikai feladat, hogyan csináljam?

Egy 20 és 10 egysg oldalhosszúságú téglalap alakú kartonból felül nyitott dobozt készítünk úgy, hogy a téglalap csúcsainál kivágunk belőle 1-1 kis négyzetet. Mekkora legyen a kivágandó négyzet oldala, hogy a kapott felül nyitott doboz térfogata maximális legyen?

2015. máj. 10. 12:43
 1/6 anonim ***** válasza:

> „Matematikai feladat, hogyan csináljam?”

Én azt javaslom, hogy fogj egy ceruzát és papírt, és aztán gondolkodva, a papír és ceruza segítségével csináld.


És most, hogy kiéltem, milyen menő a szövegértésem:


A levágott kis négyzetek x oldalhosszának függvényében fel kell írni a doboz térfogatát (ugye a téglalap térfoga meg?). Ez egy másodfokú kifejezés lesz, ennek kell megkeresni a maximumát. Ugye kihasználhatod, hogy a függvény képe egy szimmetrikus parabola, aminek a csúcsa a zérushelyek átlagánál van (mert most lesznek zérushelyek, például az x = 0 egy ilyen, mert ha nem vágsz ki semmit, akkor a dobozod térfogata 0 lesz), vagy deriválhatsz is, és akkor a derivált zérushelyét kell megkeresned.

2015. máj. 10. 12:49
 2/6 anonim ***** válasza:

V=a(20-2a)(10-2a)


dV/da=0

2015. máj. 10. 12:51
 3/6 anonim ***** válasza:
Ipsz… Ezt benéztem. Nem tudom, miért gondoltam, hogy másodfokú… No mindegy. Attól a deriválós megoldás még jó kéne hogy legyen, csak ellenőrizni kell, hogy jó zérushelyet válasszunk. (Hogy ahhoz tényleg lokális maximum tartozik-e, nem-e inflexiós pont vagy lokális minimum.)
2015. máj. 10. 12:57
 4/6 anonim ***** válasza:

Amúgy hint:

Az f(x) = a*x^3 + b*x^2 + c*x + d függvénynek (a ≠ 0) lokális szélsőértéke csak az

x12 = (–b ± gyök(b^2 – 3*a*c))/(3*a)

helyeken lehet.

2015. máj. 10. 13:03
 5/6 anonim ***** válasza:
dV/da=4(3a^2-30a+50)=0 -> a=5-5/3^1/2=2.1132
2015. máj. 10. 15:53
 6/6 anonim ***** válasza:
2015. máj. 10. 15:55