Mit rontottam itt el (matek)?


Egy család autóval megy Budára. Az út 396 km hosszú.

A gyerek kiszámolta, ha az átlagsebességüknél 16 km/h-val gyorsabban mentek volna, 1 órával korábban odaérnek.

Megtett út = 396, sebesség = x, idő = y.

Az eredmény megvan, y = 5.5, x = 72

De a levezetésben valamit rosszul csináltam, ami miatt a sebesség lett 5.5, az idő pedig 72...

Mivel sebesség * idő = megtett út, így:

x * y = 396

Ami lehetett volna: (x+16)*(y-1) = 396

Az első egyenletből x = 396/y, a másikba behelyettesítve:

((396/y)+16)*(y-1)=396

396 - (396/y) + 16*y - 16 = 396

-396 + 16*y^2 - 16*y = 0

16y^2 - 16y - 396 = 0

y1,2 = (16 +- sqrt(16^2+4*16*396)) / (2*16)

Az egyik negatív, a másik (16+160)/32 = 5,5

Tehát sebesség = 5.5...

Tudom, hogy ha az első egyenletből y = 396/x-et használok, akkor jól jön ki, de attól még ennek is rendesen mennie kellene. Hol a hiba?


2015. máj. 5. 14:36
 1/3 anonim ***** válasza:

Jó a megoldás:

72*5,5=396

(72+16)(5,5-1)=396

A negatív gyök a másodfokú egyenletből jött az nyilván nem megoldása a feladatnak.

2015. máj. 5. 14:49
 2/3 A kérdező kommentje:

Hát...

Most így átnézve, amit írtam, az jó, csak a legalján rosszul írtam fel. Mert y-t számoltam ki, annak értéke 5.5, és abból kell x-et kiszámolni. Hát fene tudja, pedig a feladatlapon valami gubanc volt, és fordítva jöttek ki az eredmények. Na mindegy, amúgy is odaírtam hogy fordítva vannak, csak megérti majd aki javítja. :D

2015. máj. 5. 14:50
 3/3 anonim ***** válasza:

legközelebb hagyd el az x y-t ha ez bezavar

v*t=396

(v+16)(t-1)=396

2015. máj. 5. 14:53