Határozzuk meg annak a maximális térfogatú egyenes hengernek a méreteit, amelynek tengelymetszete 6m kerületű.

Megoldásban az jött ki, hogy r=m=1 méter

Felrajzoltam a hengert, 2m+2r=6m

Ebből m=3-r

V=PI*r^2(3-r)

V=3PIr^2-3PIr^3

V'=6PIr-3PIr^2

6PIr-3PIr^2=0

PIr^2-2PIr=0

PI*r=2 (kijött egy 0 is, de az ugye a minimális térfogat lenne)

r=2/PI

Innen a magasság már könnyű, 3-r=~2,36 méter

A térfogat pedig szinte pont 3 köbméter (3,01m^3).

A megoldás szerint tényleg több a térfogata, hiszen PI*1^2*1=PI m^3 az valóban egy kicsivel nagyobb szám. De nem írt részletesebb levezetést, szerintem a tengelymetszet kerületét érettem félre, fogalmam sincs, hiába gugliztam, nem találtam épkézláb magyarázatot arra, hogy mégis mi a tengelymetszet kerülete egy hengerben. :D (A tengelymetszetet tudom, az alapok köreinek középpontját összekötő szakasz hossza a tengelymetszet hossza.)


2015. febr. 4. 11:24
 1/3 anonim ***** válasza:

A tengelymetszet az egy téglalap

aminél a rövidebb oldal két henger átmérője a hosszabik a

magassága.

2m+4r=6m (te 2r-t irtál)

2015. febr. 4. 11:38
 2/3 A kérdező kommentje:
Tárgytalan. Rosszul értelmeztem a henger tengelymetszetét, az nem csak az a téglalap, amit maga körül megforgatva hengert kapunk, hanem az egész "cucc". Tehát ha mondjuk a henger magassága a henger sugarának a kétszerese, akkor lesz négyzet a tengelymetszet, és így az lett a képlet, hogy 2m+4r=6 m=3-2r deriválás után kijött hogy V'=-6PI^2+6PIr, és gyönyörű szépen kijött, hogy 6PIr=6PIr^2, ezt ha elosztjuk 6PIr-el, akkor gyönyörű szépen ki fog jönni r-re, hogy 1. :D
2015. febr. 4. 11:40
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a választ, zöld jelet adtam rá. :)

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

Ezt esetleg nem tudod? :D :))) Kezdek mestere lenni ezeknek a szélsőértékeknek lassan. :D

2015. febr. 4. 11:43