Egy mértani sorozat első négy tagjának összege 40, a második, harmadik, negyedik és ötödik tag összege pedig 120. Melyik ez a sorozat? Határozd meg az első öt tag összegét is!

2015. ápr. 26. 13:46
 1/4 anonim ***** válasza:

Fel lehet írni két egyenletet:


I. 40=a(1)*(q^4-1)/(q-1)


II. 120=(a(1)*(q^5-1)/(q-1))-a(1)


Ezt az egyenletrendszert megoldod, és megkapod a(1)-t és q-t, amiből kiszámolható a sorozat első 5 tagjának összege (S(5)) is.

2015. ápr. 26. 13:53
 2/4 anonim ***** válasza:

Próbálkozással is megoldható. Mivel az első négy tag összege csak 40, egy kis logikával: ha a hányados 3 lenne, már a negyedik tag is 3^4= 81 lenne minimum.

Ha a hányados 2, akkor... 2 perc kipróbálni, mennyi lehet az első tag.

2015. ápr. 26. 14:05
 3/4 A kérdező kommentje:
Hogy kellene ezt megoldani? egymással osztani?
2015. ápr. 26. 14:11
 4/4 anonim ***** válasza:

#2: ezzel a próbálkozással csak két gond van; az egyik, hogy nem biztos, hogy a sorozat tagjai vagy a hányados egész szám (sőt, lehet hogy még csak nem is racionálisak), ráadásul nem biztos, hogy csak 1 sorozat felel meg a kritériumoknak.


I. 40=a(1)*(q^4-1)/(q-1)


II. 120=(a(1)*(q^5-1)/(q-1))-a(1)


Ha osztod egymással a két egyenletet, akkor ezt kapod:


3=(q^5-1)/(q^4-1)-(q-1)/(q^4-1)


A jobb oldalon összevonjuk a két törtet:


3=(q^5-q)/(q^4-1)


Kiemelünk q-t a jobb oldalon:


3=q*(q^4-1)/(q^4-1)


Értelemszerűen tudunk q^4-1-gyel egyszerűsíteni, így


3=q eredményt kapjuk.


A többit szerintem innen már meg tudod oldani.

2015. ápr. 26. 14:54