Kertész gazda egy kosár almát vitt a piacra. Az első vevő megvette az almák felét, a második a maradék harmadát, a harmadik a még megmaradt almák ötödét. A negyedik vevő elvitte a megmaradt nyolc almát. Hány alma volt a kosárban eredetileg?

2013. jan. 18. 14:30
 1/4 anonim ***** válasza:

Első vevő: az almák felét vette meg.

Második vevő: az almák felének harmadát, azaz az egész egyhatodát.

Harmadik vevő: a megmaradt almák ötödét, azaz (1-1/2-1/6)*(1/5)=(1/3)*(1/5)=1/15 részt.

Maradt 8 alma.

Legyen x az összes alma száma.

x-(1/2)x-(1/6)x-(1/15)x=8

(4/15)x=8

x=30

Tehát 30 alma volt eredetileg.

2013. jan. 18. 14:55
 2/4 A kérdező kommentje:
köszi
2013. jan. 18. 15:00
 3/4 anonim ***** válasza:

Az alma mennyiségét jelöljük A-val


A legegyszerűbb, ha visszafelé kezdjük.

A negyedik vevő: 8-at

A harmadik vevő: A harmadik vevő az első, és második vevő maradékát vitte el, a megmaradt almák egy ötödét. Akkor a negyedik pedig a 4/5-ét vitte el. Akkor 1/4 rész 2 db, a 4/5 rész 8 db. Tehát a harmadik kettőt vitt.

Az első vevő: A/2-t, azaz az eredeti mennyiség fele

A második vevő márcsak az eredeti mennyiség felének a harmadát, azaz 1/6-át tudta elvinni.


A per (/) jelzések a törtvonalak.

A/2 + A/6 + 2 + 8= A


A/2+ A/6 +10 = A /közös nevezőre hozom

3A/6 + a/6+ 10 = A

4A/6 +10 =A /mindkét oldalt szorzom hattal

4A +60 = 6A /Mindkét oldalból elveszik 4 A-t

60= 2A

30=A


Tehát harminc alma volt a kosárban.

1 vevő: 15

2. vevő: 5

3. vevő: 2

4. vevő : 8

2013. jan. 18. 15:08
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi
2013. jan. 18. 15:11