Nem vagyok valami jó matekból ezért ebben a 2 feladatban nagyon megkösszöném ha segítene valaki.

Egy derékszögü háromszög átfogojához tartozó magassága az átfogót 1:3 részre osztja. A kisebbik befogó 8cm. Mekkora a többi oldal és magasság?

Másik:egy 9cm sugarú körcikk területe 84,78 köb cm. Mekkora a középponti szöge és íve?


2015. ápr. 21. 20:08
 1/3 anonim ***** válasza:

átfogó egyik része x a másik 3x

magasság tétel m^2=x*3x-->m^2=3x^2

irjuk fel az egyik derékszögű háromszögre a pitagorasz tételt.

m^2+x^2=8^2

3x^2+x^2=64

x=4

az átfogo 4 és 12 tehát az átfogó hossza 16

a másik befogót pitagorasszal ki tudod számolni.

2015. ápr. 22. 08:18
 2/3 Bugya Péter ***** válasza:

A háromszög átfogójának kiszámítása:

Az átfogót a magasság 1:3 arányban osztja. Ezért:p=x

Írjuk fel a befogótételt!

b=gyökc∙p

8=gyök4x*x

64=4x*x

16=x^2

x=4

C=4*x=4*4=16 a háromszög átfogója



A háromszög harmadik oldalának kiszámítása:

A harmadik oldalt Pitagorasz-tétellel számoljuk ki.

a^2+b^2=c^2

Behelyettesítjük az ismert és a feladat a) pontjában kiszámított értékeket,majd megoldjuk az egyenletet.

a^2+8^2=16^2

a^2+64=256

a^2=192

a=gyök192=13,85 a háromszög harmadik oldala

A háromszög átfogóhoz tartozó magassága:

A feladat a) pontja alapján:

p=x=4

Az magasságot magasságtétellel számoljuk ki, melybe beírva és értékét:

m=gyökp*q

2015. ápr. 22. 08:40
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon kösszi. Életet mentettél ezzel:)
2015. ápr. 22. 16:26