Hogy kerül be a logaritmus ide? Mi alapján használja?

[link]

2015. ápr. 17. 18:10
 1/3 anonim ***** válasza:

Hibás a megoldókulcs; a második sor helyesen:


lg(0,15)=(x/6)*lg(0,1)


És a miértre a válasz pedig: a III. logaritmusazonosság miatt lg(a^k)=k*lg(a), vagyis ha a logaritmuson belül hatványozunk, akkor a hatványkitevő "kikerül a logaritmus elé szorzónak".


Tehát az egyenletből ez lesz:


lg(0,15)=lg(0,1^(x/6))


Itt x/6 a kitevő, ez "kijön szorzónak":


lg(0,15)=(x/6)*lg(0,1)


Innen pedig egyszerű egyenlet, amit meg tudunk oldani:


6*lg(0,15)/lg(0,1)=x, ezt számológéppel ki tudjuk számolni, és tényleg kijön, hogy ~4,9=x.


(Megjegyzés: tetszőleges alapú logaritmust választhatunk, de a 10-es alapú logaritmussal a legkönnyebb számolni, és az összes tudományos számológépen van ilyen funkció. Ugyanígy, a fent említett azonosság tetszőleges alappal működik (ami nem sérti a definíció kikötését).)

2015. ápr. 17. 18:17
 2/3 anonim ***** válasza:
Köszöni jól, csak elcseszi az ökör, mert lg 0.15=x/6*lg 0.1
2015. ápr. 17. 18:21
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi
2015. ápr. 17. 19:17