Egy dobozban korongok vannak, melyek fehér vagy zöld színűek. A fehér kétszer annyi, mint a zöld. Az összes korong egyhatoda lyukas. A lyukas zöld korongok száma ua. , mint a fehér lyukasé. A fehér korongok hányadrésze lyukas?


2015. márc. 25. 13:16
 1/4 Ügyet Lenke ***** válasza:
1/8-ada lyukas a fehérnek
2015. márc. 25. 13:36
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ,de ezt le is kellene vezetnem.
2015. márc. 25. 13:40
 3/4 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy van f darab fehér és z darab zöld, ekkor összesen f+z darab korong van. A feladat azt is mondja, hogy kétszer annyi fehér van, mint zöld, vagyis f=2z, ebből következően f+z=2z+z=3z darab korong van. A korongok 1/6 része lyukas, vagyis 3z*1/6=3z/6=z/2 darab korong lyukas. Mivel fehér lyukasból és zöld lyukasból ugyanannyi van, ezért ezt elosztjuk 2-vel; (z/2)/2=z/4 darab fehér és z/4 darab zöld lyukas korong van.


A kérdés az volt, hogy a fehér korongok hányadrésze lyukas. Azt pedig így kapjuk meg: (lyukas fehér korongok száma)/(fehér korongok száma)=(z/4)/(2z)=1/8. Tehát a fehér golyók 1/8 része lyukas.


Ha valamit nem értesz, kérdezz bátran! :)

2015. márc. 25. 14:41
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes megoldást.Így megértettem az egészet.
2015. márc. 25. 14:55