Hogyan kell ezeket a feladatokat megoldani parciális integrálással (többi lent)?


Kép a feladatokról: [link]


Az (int) x^3 * e^x * dx-nél olyasmi jött ki, hogy:

e^x * x^3 - (3x^3)/3 * e^x + c, de szerintem nem jó, mert olyasmire emlékszem, hogy jobb oldalról a - után csak 1 tagnak kellene lennie.



2015. márc. 22. 15:08
 1/2 Angelo84 ***** válasza:

a mínusz jel után az szerepel az első kör után, hogy:


int 3x^2*e^x dx, amit szintén parciális integrálással oldasz meg. ez ugye ezzel lesz egyenlő:


3x^2*e^x - int 6x*e^x dx, utána megint folytatod, és a mínusz jel utáni tag így áll fel:


6x*e^x - int 6*e^x dx, ahol a mínusz jel utánit már könnyen tudod integrálni, tehát az egész ennyivel lesz egyenlő:


x^3*e^x - 3x^2*e^x + 6x*e^x - 6*e^x + C = e^x*(x^3-3x^2+6x-6) + C


ellenőrzésként derviálod, szorzat deriválás: f'*g + f*g'


e^x*(x^3-3x^2+6x-6) + e^x*(3x^2-6x+6) = e^x*x^3

2015. márc. 22. 16:13
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm! :) Akkor rosszul fogtam neki, mert nekem így jött ki:

e^x * x^3 - int 3x^2 * e^x =

e^x * x^3 - (3x^3)/3 * e^x = ((3x^3)/3 -at elvégeztem, így x^3 jött ki)

= e^x * x^3 - x^3 * e^x = 0. Néztem is, hogy miért 0 jött ki. :D

2015. márc. 22. 16:29