Egy kör egyenlete x^2+y^2=4 és egy x+2y=c egyenletű egyenes érinti a kört, határozzuk meg az egyenes és a koordináta tengelyek által bezárt háromszög területét! Mi a megoldás?

Ezt hogy kel megoldani? Illetve már van sejtésem,de,hogy biztosra menjek...ez volt dolgozatban és ezt nem tudtam kiszámolni, pedig most utólag belegondolva egyszerű lett volna, de még ebben sem vagyok biztos,hogy így kellett volna, ahogy most gondolom....leírnátok?

2015. márc. 4. 15:04
 1/9 anonim ***** válasza:

Koordinátageometria.. nem nagyon szeretem :D


Ha jól gondoltad, akkor nem fecsérelném az időt azzal, hogy leírom a saját (talán túlkomplikált) levezetésemet, az egyenes egyenletére x+2y=8/gyök(5) jött ki, a területre 16/5 négyzetegység. (Elég kerek értékek jöttek ki a vége felé, így szerintem jók, de fejben számoltam az egészet, szóval nem mennék 100%-ra)


Alapvetően azt csináltam, hogy megállapítottam, hogy a felírt kör az origóból eredő 2 sugarú kör, az egyenesben pedig túl sok ismeretlen van, hogy első körben pontosan megállapíthassuk, de a meredeksége -1/2. Így van egy meredekségünk, és tudjuk, hogy az egyenes érinti a kört valahol, ha pedig érinti, akkor a kör érintőpontba húzott sugara merőleges lesz az egyenesre. Mivel az origó a kör középpontja így egy egyszerű, 2 egység hosszú normálvektort kell húzni az egyenesre. Mivel az egyenes meredeksége -1/2, a vektor meredeksége 2 lesz.


Tehát a=(2x,x) vektor, aminek |a|=2, tehát

gyök( (2x)^2+x^2)=2

gyök(5*x^2)=2

gyök(5)*x=2

x=2/gyök(5)


Így a vektor a=(4/gyök(5),2/gyök(5))

Ez az érintőpontot határozza meg, tehát az x=4/gyök(5) y=2/gyök(5) pont rajta van az egyenesen.


Így az x+2y=c egyenletbe ezt behelyettesítve:

4/gyök(5)+ 2*2/gyök(5)=c

8/gyök(5)=c


Megvan már c értéke. az egyenletünk tehát x+2y=8/gyök(5).


Most meg kéne határozni a tengelyekkel alkotott háromszög területét. Ez ugyebár egy derékszögű háromszög lesz, aminek területét könnyű kiszámolni, (a*b)/2, ahol a és b a befogók. Tehát kellenek a befogók értékei. Ezt egyszerű, csak meg kell határozni, hogy hol metszi az adott tengelyeket, tehát x=0 illetve y=0 eseteket kell megnézni:

x=0:

0+2y=8/gyök(5)

y=4/gyök(5)


y=0:

x+2*0=8/gyök(5)

x=8/gyök(5)


Legyenek akkor a befogók a és b, a=8/gyök(5), és b=4/gyök(5).


(a*b)/2=( 4/gyök(5) * 8/gyök(5) )/2= (32/5)/2= 16/5.


És lám, megvan a terület. Úgy tűnik jól számoltam :)


Ha van egyszerűbb megoldás, bocsi, nekem ez jutott eszembe, mint mondtam,a koordináta geometria nem a kedvenceim egyike.

2015. márc. 4. 16:38
 2/9 anonim ***** válasza:

Egy másik megoldás itt készül:

[link]

Jelenleg itt tartok, ha haladok frissítem az oldalt.

2015. márc. 4. 17:42
 3/9 anonim ***** válasza:

Oh, shit, csináltam egy hibát.


A normálvektor nem (2x,x) hanem (x,2x), hiszen akkor 2 a meredeksége. x értéke ettől nem változik, viszont az egyenletbe visszahelyettesítve már 2/gyök(5)+2* 4/gyök(5)=c lesz, így c= 10/gyök(5)


Így a x=0 és y=0 helyeken y=5/gyök(5) és x=10/gyök(5) jön ki, ergo a terület (5/gyök(5)*10/gyök(5))/2=(50/5)/2= 5 lesz. Elvileg.


Geogebrát valamiért nem nagyon szeretem. Hasznos, hogy vizuális felület társítható a megoldáshoz, de mégis... :D

2015. márc. 4. 18:30
 4/9 anonim ***** válasza:
Az első válasz szerintem rossz (és feleslegesen bonyolult).
2015. márc. 4. 20:25
 5/9 anonim ***** válasza:
Látom, közben javított az első versenyző, az eredmény jó! :-)
2015. márc. 4. 20:28
 6/9 A kérdező kommentje:
nekem c-re gyök20 jön ki....vagy 2*gyök(5)....annyi?
2015. márc. 5. 16:13
 7/9 anonim ***** válasza:

#2 válaszoló vagyok.

A linkelt dinamikus ábrán látszik, hogy két megoldás van:

+gyök(20)=+2*gyök(2) és

-gyök(20)=-2*gyök(2)

2015. márc. 5. 16:58
 8/9 anonim ***** válasza:

Bocs ! Elírtam:

+gyök(20)=+2*gyök(5) vagy

-gyök(20)=+2*gyök(5).

2015. márc. 5. 17:00
 9/9 anonim ***** válasza:

A feladat

x² + y² = 4 - kört érintő

x + 2y = c - egyenes által

T = ? - a tengelymetszetek által meghatározott terület


Az egyenes egyenletéből a tengelymetszetek

Az x tengelyen

y = 0

így

a = c


Az y tengelyen

x = 0

így

b = c/2


A kérdéses terület egy derékszögű háromszög területe:

T = a*b/2

T = c*(c/2)/2

T = c²/4


A 'c' meghatározásához van egy derékszögű háromszögünk, a befogóinak aránya 1:2, az átfogóhoz tartozó magasság 2.

A dhsz átfogóhoz tartozó magassága:

m = a*b/c

A két befogó ismeretében számítható az átfogó és aztán a lehet behelyettesíteni.

Az átfogó lesz

m² = c² + (c/2)²

m = (c√5)/2

Behelyettesítés, egyszerűsítés után

m = c/√5

De ez a magasság azonos a kör sugarával, tehát

2 = c/√5

ill

c = 2√5


Ezzel a keresett terület

T = c²/4

T = (2√5)²/4 = 20/4

T = 5

====


DeeDee

************

2015. márc. 5. 20:06