Egy jó matekos tudna segíteni? (koordináta geometria)

Mi az egyenlete annak a P(2;4) ponton átmenő egyenesnek, amelyik a koordinátatengelyekből a legkisebb területű háromszöget vágja le? Mekkora ennek a háromszögnek a területe? (Előre is köszönöm a segítséget!)

2015. febr. 7. 20:19
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Válasszunk tetszőleges P(u,v) pontot.


Az egyenes egyenlete ekkor nyílván: y=v+m(x-u).


A háromszög x tengelyre eső oldalhossza u-v/m, az y tengelyre eső oldalhossza pedig v-mu,

vagyis a háromszög területe:


T=(v-mu)*(u-v/m)*(1/2).


A dT/dm=0 feltételből m=-v/u adódik, mely mellett T minimális, így a minimális terület:


Tmin=2*u*v, esetünkben: Tmin=16 területegység.

2015. febr. 7. 23:12
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget, de még egyetlen egy kérdésem lenne: a dm illetve a dT ebben az esetben mit akarna jelenteni?
2015. febr. 7. 23:42
 3/3 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, azt jelenti, hogy levezettünk egy T(m) függvényt.

Vagyis a T terület az m meredekség függvényében.


Kérdés, milyen m értékére lesz T minimális.


dT/dm azt jelenti, hogy a T(m) területfüggvényt deriváljuk m szerint.


Bebizonyítható, hogy a szélsőértékek ott lesznek, ahol dT/dm=0, vagyis a deriváltfüggvény zérus.


Ez a legegyszerűbb számítási mód.


Ha még nem tudsz deriválni, akkor tanulj meg, vagy próbálkozhatsz esetleg számtani-mértani egyenlőtlenséggel, de ez utóbbi általában hosszadalmas.


Vagy még egyszerűbb: Csinálsz egy excel-táblázatot, kiszámítod T-értékeit különböző m-ekre.

Ábrázolod diagramon.

A T(m) függvény folyamatosan csökken, majd lesz egy alsó "púpja" és majd pedig nől.


Ahol az alsó púpja van, leolvasod a hozzá tartozó m-et. Ezen m esetén lesz a terület minimális.

2015. febr. 8. 01:50