Matematika házi, egyenletrendszerek. Esetleg valaki aki ezt megtudja oldani, segítene?

Két brigádnak egy földterületről 16 óra alatt kellett volna felszednie a burgonyát. Először csak az első brigád állt munkába,36 órát dolgozott, s ezután 4 óra alatt a két brigád befejezte a munkát. Hány óra alatt tudta volna egyik- egyik brigád fölszedni a burgonyát az egész területről?

2015. márc. 2. 15:55
 1/8 TamásTóth ***** válasza:

Legyen az egyik brigád által elvégzett munka 1 óra alatt x a másik által elvégzett munka y


Ekkor tudjuk, hogy 16x+16y = 100 (mivel az egész munkát befejezik)


Tudjuk még, hogy 36x +4(x+y) = 100 tehát 40x+4y = 100


Ezt a két egyenletet rendezve azt kapjuk, hogy:

1, x+y = 100/16 ----> x=(100/16)-y)

2, 10x+y = 25


a 2-ba behelyetessítve:

10*((100/16)-y)+y=25

(1000/16)-9y=25

9y = (1000/16)-25


y = 25/6


Visszahelyetessítve


10x + 25/6 = 25

60x + 25 = 25*6

60x = 25*6-25

x = 25/12


Tehát x = 25/12 és y = 25/6


Az a kérdés, hogy egyesével mennyi idő alatt végeznék el az egész munkát tehát a 100-at ezért


x brigád elvégezné 100/(25/12) alatt, ami 48

y brigád elvégezné 100/(25/6) alatt, ami meg 24

2015. márc. 2. 16:26
 2/8 A kérdező kommentje:

Ngayon szépen köszönöööm!!

Azt a feladatot is így kell megcsinálni hogy két munkás készít egy munkadarabot. Ha az első munkás 9 órát dolgozik, a második 15 órát akkor időre elkészülnek. Akkor is időre elkészülnének, ha az első 16 órát, a másik 10 órát dolgozik. Mennyi idő alatt végeznek külön - külön?

2015. márc. 2. 17:42
 3/8 TamásTóth ***** válasza:

Igen azt is igy kell:

9x+15y = 100 (lehetne bármilyen szám itt egyébként, csak akkor a másik egyenletnél is ugyanaz a szám legyen)

16x+10y = 100

2015. márc. 2. 17:46
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Nem nagyon értem ezeket a szöveges feladatokat. Ha nyersen megvan adva a feladat akkor megy , de így nem nagyon.

Még egy feladatban tudsz segíteni?

2015. márc. 2. 17:47
 5/8 TamásTóth ***** válasza:
Írd le megnézem, persze
2015. márc. 2. 17:48
 6/8 A kérdező kommentje:

Egy tartály két csövön keresztül 6 óra alatt telik meg. Az egyik csövön át 5 órával hamarabb telik meg, mint a másikon keresztül. Mennyi idő alatt töltené meg külön-külön a két cső a tartályt?

Igazából ahogy most így legépeltem , rájöttem hogy ez is ilyen típusú. De azért a megerősítés sosem árt. :)

2015. márc. 2. 17:51
 7/8 TamásTóth ***** válasza:

6x+6y=100

(100/x)+5 =100/y


kiszámolod ugyanugy x-t és y-t és aztán 100/x és 100/y a válasz. (ugyanaz, itt is lehetne a 100 helyett bármilyen más szám)

2015. márc. 2. 17:56
 8/8 A kérdező kommentje:

Ha még egy utolsóhoz lenne kedved akkor sokat segítenél! Itt nem értem miért az x-et osztjuk el 100-al, 200-al, és 400-al. Nem értem :(

[link]

2015. márc. 2. 18:01