Valaki segít matekból? Másodfokú egyenletrendszereknél elakadtam.


x+y+gyökalatt(x+y)=12

x^2+y^2=53



2015. jan. 7. 15:41
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen x+y=k, ekkor az első egyenlet


k+gyök(k)=12


Ez egy másodfokúra visszavezethető egyenlet: legyen gyök(k)=h, ekkor k=h^2:


h^2+h=12 /-12


h^2+h-12=0


Megoldóképlettel kiszámoljuk: h(1)=3, h(2)=-4


Számoljunk először h(1)-gyel; mivel h=gyök(k), ezért 3=gyök(k), innen 9=k


Mivel k=x+y volt, ezért 9=x+y, ebből y=9-x, amit be tudunk írni a második egyenletbe y helyére:


x^2+(9-x)^2=53 /kibontjuk a zárójelet


x^2+81-18x+x^2=53 /összevonunk, redukálunk


2x^2-18x+28=0


Megoldóképlettel megoldjuk; x(1)=7, x(2)=2


Mivel y=9-x volt, ezért


y(1)=9-7=2


y(2)=9-2=7


Tehát a megoldásaink: (x;y)={(2;7);(7;2)} (nem véletlen, hogy fordítva jöttek ki, mivel az egyenletben x+y és x^2+y^2 volt, de ha helyet cserélnek, akkor ugyanaz lesz a megoldás).


Ellenőrzés: (x;y)=(2;7)


1. 2+7+gyök(2+7)=9+3=12, igaz

2. 2^2+7^2=4+49=53, ez is igaz


A másik páros ellenőrzése ugyanúgy zajlik.


Most jöhet h(2); h=gyök(k) volt, ezért -4=gyök(k), ennek az egyenletnek viszont nem lesz megoldása a valós számok halmazán, mivel csak 0-ból és pozitív számból tudunk gyököt vonni, amiknek gyöke 0 vagy pozitív szám, tehát -4 sohasem lesz. Ezzel tehát nem kell foglalkoznunk.


(Ha érdekel a komplex számok halmazán adható megoldás, kérésre azt is megcsinálom.)


Remélem mindent megértettél belőle! :)

2015. jan. 7. 15:56
 2/2 A kérdező kommentje:
Igen, értem:D Köszönöm!:D
2015. jan. 10. 12:50