Hogy kell levezetve megoldani ezt a fizika példát?


M=8kg

Fhúzó= 16N

Súrlódási együttható: 0,12

a=?

Szöveg nincs :(



2015. febr. 26. 13:23
 1/3 anonim ***** válasza:
a gyorsulást sehogy
2015. febr. 26. 15:42
 2/3 anonim ***** válasza:

F = m*a

De egy rajz, ábra sokat segít, ha van (vagy lerajzolod), hogy melyik erő hatásvonala hogy van (Fny, G, Fh, Fs).

Fs=µ*Fny

Fny=m*g

2015. febr. 26. 16:37
 3/3 Tom Benko ***** válasza:

\sum\vec{F}=m\vec{a}

Szerencsére párhuzamos erőkről van szó, olyan koordinátarendszert választva, aminek egyik tengelye éppen az erőkkel párhuzamos, a vektoroknak csak egy komponense lesz nullától különböző, méghozzá a párhuzamosságuk miatt ugyanaz. Mivel pedig \vex{a}+\vec{b}=\sum\left(a_i+b_i\right)\vec{e}_i, ahol \vec{e}_i az i-edik koordinátatengelyt meghatározó egységvektor, ezért elegendő ezen komponensek összegével foglalkozni.

Ekkor \sum\vec{F}=\sum F_i.

Jelen esetben összesen két erőnk van, amik ellentétes irányúak, így az egyikük koordinátája negatív lesz. Az egyik erő a húzóerő, jelöljük \vec{F}_h-val, a másik a súrlódási erő, ez legyen \vec{F}_s.Válasszuk a húzóerőt pozitív irányúnak, így az elmondottak értelmében F_h+F_s=ma, mint azt a dinamika alaptörvénye kimondja.

A húzóerő értéke ismert, a súrlódás pedig a felületeket összenyomó erőből kiszámítható, ami, a feladatból feltételezhető módon, a súly. Ha nem az, akkor a feladat határozatlan, nincs egyértelmű megoldása.

A súrlódási erő arányos a felületeket összenyomó erővel, a proporcionális koefficiens pedig a súrlódási együttható: F_s=\mu F.

A súlyerő a test tömegével arányos: F_n=mg, ezért az előző képletbe a feltételezésünkhöz híven beírva kapjuk: F_s=\mu mg.

Visszatérve az összegzési képletünkhöz, és kihasználva, hogy a súrlódás ellentétes a húzóerővel, írhatjuk a képletet: F_h-\mu mg=ma. Innen egy tömeggel osztás után megkapjuk a gyorsulás értékét: a=\frac{F_h-\mu mg}{m}.

A kiszámolást már rád bízom, elég megaláztatás lehetett az is, hogy ilyen egyszerű feladatot kellett megmagyaráztatnod.

2015. febr. 27. 15:27