1. Egy test harmonikus rezgőmozgásának rezgésideje 1,6 s, amplitúdója 4cm. Mekkora a legnagyobb sebessége és legnagyobb gyorsulása? Mekkora a test kitérése, sebessége és gyorsulása az egyensúlyi helyzeten történő áthaladás után t1 = 0,3, illetve t2 = 1,3 másodperccel?


2. A hegedű egyik húrjának rezgésszáma 350 Hz. A húrnak van olyan pontja,amelynek legnagyobb sebessége 0,5 m/s. Mekkora e pont rezgésének amplitúdója és legnagyobb gyorsulása?


3. A gitárhúr egy pontjának rezgésszáma 440Hz, az amplitúdója 2mm. Mekkora e pont sebessége és gyorsulása abban a pontban, amikor kitérése 1,5 mm?


4. Egy rugóra felfüggesztett test harmonikus rezgőmozgást végez. Rezgésideje 2másodperc, amplitúdója 10cm.

a) Mekkora a rezgő test legnagyobb sebessége és legnagyobb gyorsulása?

b) Az időt a fölfelé mozgó test egyensúlyi helyén való áthaladásának pillanatában kezdjük el mérni. Hol van a rezgő test az ötödik másodperc végén? Mekkora ilyenkor a sebessége és gyorsulása?

c) Hol van 2,75 másodperc múlva a rezgő test? Mekkora itt a sebesség és gyorsulás?



Előre is köszönöm !!


2012. szept. 27. 23:16
 1/1 bongolo ***** válasza:

Ezeket kell megtanulni:


frekvencia: f = 1/T

körfrekvencia: ω = 2π·f

pillanatnyi kitérés: x = A·sin(ωt)

pillanatnyi sebesség: v = A·ω·cos(ωt)

pillanatnyi gyorsulás: a = -A·ω²·sin(ωt) = -ω²·x


(A rezgésidő jele T, az amplitúdó (legnagyobb kitérés) jele A.)


A legnagyobb sebesség illetve legnagyob amplitúdó a fenti képletekből már látszik:

v_max = A·ω (akkor, amikor középen megy át, tehát cos = 1 vagy -1)

a_max = A·ω² (akkor, amikor valamelyik szélső helyzetben van, sin = 1 vagy -1)


De azért tanuld meg ezeket is fejből.


1)

T = 1,6 s

A = 4 cm


f = 1/1,6s = 0,625 Hz

ω = 2π·0,625 1/s = 3,927 1/s


v_max = A·ω = 4cm·3,927 1/s = 15,7 cm/s = 0,157 m/s

a_max = A·ω² = 4cm·3,927² 1/s² = ... cm/s² = ... m/s²


Ahol ... van, azt számold ki már te.


t1 = 0,3 s

x(t1) = A·sin(ω·t1) = 4cm·sin(3,927·0,3) = ...

A szinusznál arra kell vigyázni, hogy radiánban van a szög! Tehát a számológépet radiánra kell kapcsolni sima fokról.

v(t1) = A·ω·cos(ω·t1) = 4cm·3,927/s·cos(3,927·0,3) = ... cm/s = ... m/s

a(t1) = -ω²·x(t1) = -1·3,927²·amikijöttfentebb


t2-vel persze ugyanígy kell számolni.


2)

f = 350 Hz

v_max = 0,5 m/s


ω = 2π·f = ...

v_max = A·ω, vagyis A = v_max/ω = ...

a_max = A·ω² = v_max·ω = ...

2012. szept. 28. 15:28