HAtarozzuk meg a kovetkezo kifejezes minimumat:
X^2+y^2-xy-3x-3y+2021 ahol x,y E R
2012. jún. 2. 18:09
1/3 anonim válasza:
1/2*(x-y)^2=1/2*x^2+1/2*y^2-xy
1/2*[x-3]^2=1/2*x^2-3x+4,5
1/2*[y-3]^2=1/2*y^2-3y+4,5
Vagyis:
1/2*(x-y)^2+1/2*[x-3]^2+1/2*[y-3]^2=
x^2+y^2-xy-3x-3y+C
C valami konstans, az a minimum meghatározásánál úgyse számít.
mivel mindegyik négyzetes tag >=0, ezért ott van minimum, ahol mindhárom 0.
x=y=3
De gondolkodás nélkül is kijön:
A parciális deriváltaknak 0-nak kell lennie.
2/3 vurugya béla válasza:
Ha nem akarsz deriválni, írd át a kifejezést így:
0,5(x-y)^2+0,5(x-3)^2+0,5(y-3)^2+2012.
Ebből látszik, hogy akkor van minimum, ha x=y és x=3 és y=3.
A minimum 2012.
3/3 A kérdező kommentje:
kosz a valaszokat
2012. jún. 3. 12:34