2x^2 - x(a + b) + a*b

TUdom hogy a*b - (a + b)^2/8 a minimuma de miert?

kihozza valaki nekem a negyzetes tagokat ne derivalassal oldjatok meg,mert azt nem tanultuk meg.

KOsz elore is a valaszokat.



2012. aug. 30. 11:12
 1/4 anonim ***** válasza:

A minimum X helye a két gyök számtani közepénél van.


X1,2=(-B+-nzgy(B^2-4*A*C))/(2*A)

(X1+X2)/2=-B/(2*A)


A feladatban A=2, B=(a+b).


-B/(2*A)=(a+b)/4.


A minimum Y értéke


2[(a+b)/4]^2-(a+b)^2/4+a*b=

=(a+b)^2/8-(a+b)^2/4+a*b,

ami tényleg

Y=a*b - (a + b)^2/8.

2012. aug. 30. 11:28
 2/4 anonim ***** válasza:

Az előző válaszoló válaszát annyiban egészíteném ki, hogy az X1+X2=-B/A a Viéte-formulából jön ki.


Ha nem ismered ezt az összefüggést (bevallom, én se ismertem eddig), akkor egyszerűbb, ha négyzetté alakítod:


2x^2-x(a+b)+a*b=2[x^2-x(a+b)/2+a*b/2]=2{[x-(a+b)/4]^2-(a+b)^2/16+a*b/2}=2[x-(a+b)/4]^2-(a+b)^2/8+a*b]


Ebből az alakból leolvasható, hogy minimuma van, mert a négyzetes alak együtthatója 2, ami pozitív, ezért a függvénynek minimuma van, a minimum helye: (a+b)/4, a minimum értéke: -(a+b)^2/8+a*b.

2012. aug. 30. 11:56
 3/4 anonim ***** válasza:

Én is teljes négyzetté alakítással oldottam meg:

[link]

2012. aug. 30. 12:47
 4/4 A kérdező kommentje:
kösz mindhármatoknak a választ
2012. aug. 30. 13:13