Valaki segítene ebben a 2 matek feladatban?


1,

[link]

2,

[link]


Előre is köszi


2012. aug. 17. 20:53
 1/5 anonim ***** válasza:
ÉN szívesen segítenék de azt sem tudom, h hol keressem a számoló gépemet. :D 2-es matekos. :D
2012. aug. 17. 20:59
 2/5 anonim ***** válasza:

Szia!

Az első feladatnál szépen kívülről befelé kell haladni. Tehát a 0-t át kell írnod logˇ2 formára. logˇ2(1)=0, mivel bármely szám nulladik hatványa 1. Mivel a logaritmus függvény szigorúan monoton, ezért a logˇ2-vel "egyszerűsíthetünk", elhagyhatjuk azt. Így marad a logˇ3[logˇ4(X)]=1

Most az 1-et írod át logˇ3 alakúvá, így: logˇ3(3)=1

Megint leírod indoklásnak amit az előbb, és marad ez:

logˇ4(X)=3

A logaritmus definíciója szerint X=4^3=64

Amikor ellenőrzöd a feladatot, akkor pont fordítva, belülről kifelé haladj!


2)

Annyi segítséget adok, hogy ha a kitevő "összetett", vagyis több tagból áll, akkor:

- Ha összeadás van, akkor megszorzod

- Ha kivonás, akkor elosztod


Vegyük például az egyenlet bal oldalát: (3/7)^(3X-7)

Itt a kitevő ugyebár 3X-7, és kivonás van, tehát az egyenlet bal oldala átírható így:

[(3/7)^3X]/[(3/7)^7]

Ugyanígy megoldható a jobb oldal is, majd keresztbe szorozgatással megkapod az X-et. :-)

2012. aug. 17. 21:03
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

A 2. példa megoldható egyszerűbben is, mint ahogy írták (persze ettől függetlenül az a módszer is kétségtelenül működik).


Vegyük észre ugyanis, hogy a két oldalon az alapok épp egymásnak reciprokai.

Ebből kifolyólag kézenfekvőnek tűnik, hogy tegyük azonossá az alapokat.

Az alapokat az említett okok miatt úgy tesszük legegyszerűbben azonossá, hogy a kitevő -1-es szorzót kap, hisz ez jelenti majd a reciprokot.


Ebből szükségképpen a kitevők is egyenlők, így:


7-3x=7x-3


Amelyből:


x=1

2012. aug. 17. 21:55
 4/5 A kérdező kommentje:

köszi

de felírnád a teljes megoldást,mert így nem valami érthető :S

2012. aug. 19. 01:43
 5/5 anonim ***** válasza:

De mit nem értesz?


Leírtam világosan, hogy ha az egyik kitevő -1 szeresét vesszük, akkor az alapok már megegyeznek, ebből kifolyólag, és tekintettel az exponenciális függvény szigorúan monotonságára, az alapok elhagyhatók, tehát a kietvőket tesszük azonosan egyenlővé.

2012. aug. 20. 19:59