Fizika hazifeladat, hiaba probalom, nem megy! Levezetve kellene a megoldas. Valaki meg tudja oldani?

Hatarozza meg egy Q(alsoindex)1=-10(kitevo)-8C es egy tole 20 cm tavolsagban levo Q(alsoindex)2= 10(kitevo)-8C pontszeru toltes kozos eleltromos mezojeben : 1. .. Ket ponttoltes kozti szakasz felezopontjaban (A) a tererosseget ! 2. ..a mindketponttoltestol 30cm tavolsagra levo pontban (B) a tererosseget ! 3. ..az A es B pontban a potencialt ! 4. ..a mezo munkajat, ha egy iont elviszunk az A pontbol a B pontba ! Elore is nagyon koszonom :)
2012. jan. 17. 21:09
 1/3 anonim ***** válasza:
Meddig jutottál el?
2012. jan. 17. 21:15
 2/3 A kérdező kommentje:
Az elso reszt meg tudtam csinalni, meg a masodik nagy reszet, de jobb, ha latom hogy valakinek mas, vagy esetleg ugyanaz-e, mint az enyem
2012. jan. 17. 21:21
 3/3 bongolo ***** válasza:

1)

E=k·Q/r² (ahol k≈9·10^9 Nm²/C²)

Az A pontban r mindkét töltésnél ugyanaz, r=0,1 m

Mivel Q1 negatív, Q2 pedig pozitív, az eredő térerősség a Q1 felé mutat, értéke 2·k·10^(-8)/0,01 = 18·10³ V/m


2)

Az egyes töltések térerejét ugyanúgy kell számolni, de vektoriálisan kell összeadni. Ha felrajzolod az elrendezést, látszik belőle, hogy a vektorösszeg paralelogrammájának a háromszöge hasonló a 30-30-20 cm-es oldalú háromszöghöz, vagyis az eredő térerősség nagysága az egyik térerősség nagyságának 2/3 része:

2/3·k·10^(-8)/0,3² = 2/3·9·10^(9)·10^(-8)/0,09 = 2/3·10³ V/m


3)

Egy töltés potenciálja: U = k·Q/r (a végtelen távoli ponthoz képest)

Két töltés potenciálját skalárisan kell összegezni, tehát a töltés előjele számít, de a pontos irány nem. Ezért ha a töltés azonos nagyságú és ellenkező előjelű, akkor a két töltéstől azonos távolságban a potenciál 0. Ezért az A és a B pontban is 0 a potenciál.


4)

Mivel az A és B pont között nincs potenciálkülönbség, a mező munkája 0.

2012. jan. 18. 01:01