Egy 900 kg tömegű autó 10 m/s sebességgel 180 fokban csúszás nélkül megfordul egy kör alakú íven, melynek sugara 25 m. Határozd meg az autóra ható tapadási súrlódási erő nagyságát!


Egy 1700 kg tömegű autó 20,4 m sugarú körpályán kanyarodik. A talaj sík, a kerék és a talaj között a tapadási súrlódási együttható 0,8. Legfeljebb mekkkora sebességgel kanyarodhat anélkül, hogy megcsúszna?


2015. febr. 24. 13:40
 1/1 Hominida ***** válasza:

1) A kérdéshez ki kell emelni, hogy a kocsi nem csúszik meg, ezért a tapadási súrlódási erő a kocsira ható centripetális erővel azonos.


Fcp=m·r·ω², ω=φ/t, vk=s/t. s itt a fél kerület =r·2π/2=25·π=78,54 m. t=s/v=7,854 s. φ=π radián. ω=π/t=0,4 1/radián. Fcp=900·25·0,4²=3600 N.


A második feladatban a maximális sebességnél Fcp=μ·m·g=13337 N, a képletek már adottak, a módszer már látható, oldd meg egyedül, csak úgy lehet megtanulni.

2015. febr. 25. 16:19