Házi feladat fizika 9. osztály?

Egy 30 fokos hajlásszögű lejtőn 1 s alatt csúszik le egy test, ha nincsen súrlódás. Mennyi idő alatt csúszik le akkor, ha a csúszási súrlódási együttható 0,4?
2015. febr. 19. 08:22
 1/2 Hominida ***** válasza:

Remélhetőleg nem mára kellett volna ezt a házi feladatot megcsinálnod.


A [link] oldalon a fizika 150219-1 link egy ábrát tartalmaz (egy segédanyagot is), nézd meg, mondom hozzá a tudnivalókat.


A rajz klasszikus, sok feladat épül erre, tedd félre magadnak.


A gyorsító erő Fe=m·g·sinα, és az m ismeretlen. A sinα 30°esetén 0,5. A g a nehézségi gyorsulás, a test lejtőirányú gyorsulása Fe=m·a =m·g·0,5, ebből kijön, hogy a=g·0,5, ami kb. 5 m/s², súrlódás nélküli esetben.


s=a/2·t², t=1, ebből kiderül, hogy s=2,5 m.


Súrlódás esetén a gyorsító erő Fe-Fs. Fs=μ·Fny, de itt ahhoz, hogy továbbléphessünk, a súrlódási erőt az Fe-vel kell kifejeznünk. A G–Fe–Fny oldalhosszúságú háromszögből Fny=Fe/tgα, α=30°, Fny=Fe/0,577. Fs=μ·Fny, azaz Fs=0,4·Fe/0,577 -> Fs=0,693·Fe. Azt kaptuk, hogy az adott súrlódás esetén a gyorsító erő az eredeti erő 0,693-szorosával CSÖKKEN, vagyis a gyorsító erő most az eredeti Fe 0,307-szerese. A gyorsulás egyenesen arányos az erővel, tehát ha a értéke eredetileg 5 m/s² volt, akkor most as=1,53 m/s².


Most már sima ügy, s=2,5 m, a=1,53, s=as/2·t² -> t=1,8 s.

2015. febr. 19. 15:47
 2/2 A kérdező kommentje:
Nem mára kellett, köszi :)
2015. febr. 19. 16:17