Egy 100 m sugarú körpályán két kerékpáros versenyez. A verseny utolsó körét az egyik, akinek a sebessége 36 km/h, 3 s-el hamarabb kezdi meg, mint a másik. Mekkora a szögsebességük különbsége és a centripetális gyorsulásuk aránya, ha egyszerre érnek célba? Mindkét versenyző egyenletesen halad!2015. febr. 20. 11:41
1/2 anonim válasza:
A körpálya kerülete:
r = 100m
K = ?
K = 2 * r * pí = 200m * pí = 628,3185m
1. versenyző:
v1 = 36 km/h = 10 m/s (kerületi sebesség)
T1 = K / v1 = 62,83 s (periódusidő)
(t = s / v képlet alapján)
w1 = 2 * pí / T1 = 0,1 1/s (szögsebesség)
(w: ez kis omega, csak enm tlaálom a billentyűzeten...)
a1 = v1 ^2 / r = 1 m/s^2 (centripetális gyorsulás)
(^2 : négyzetre emelés)
2. versenyző:
T2 = T1 - 3s = 59,83 s
v2 = K / T2 = 10,50 m/s
w2 = 2 * pí / T2 = 0,105 1/s
a2 = v2 ^2 / r = 1,103 m/s^2
A szögsebességük különbségét, illetve a centripetális gyorsulásuk arányát ebből már meg tudod adni.
(Kis magyarázat T2 és T1 kapcsolatához:
Ha az 1-es 3s-mal előbb indult, és ugyanakkor értek célba, akkor az ő köre 3s-mal több ideig tarott.)
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2015. febr. 20. 16:44