Egyenletes körmozgás 9. osztály fizika?

Egy repülő 117 km/h sebességgel egy vízszintes kört ir le a levegőben. A 80 kg tömegű pilóta legalább mekkora sugarú körpályán fordítsa meg a repülőt, ha a centripetális gyorsulása nem haladhatja meg a nehézségi gyorsulás 6,8 szeresét? Mekkora így a rá ható erők eredőjének a vízszintes komponense?
2015. febr. 24. 10:37
 1/3 bongolo ***** válasza:

Ez a két képlet kell:

a_cp = v²/r

F = m·a_cp

2015. febr. 24. 10:46
 2/3 A kérdező kommentje:
Igen, de két ismeretlen van: r és F erő!
2015. febr. 24. 13:47
 3/3 Hominida ***** válasza:

A centripetális gyorsulás független a pilóta tömegétől, és az acp=9,81·6,8=66,7 m/s² határhoz tartozó paramétereket keressük.


A centripetális gyorsulás acp=r·ω². Mi csak a vk=117 km/h = 32,5 m/s kerületi sebességet ismerjük, vk=r·ω, és az r a kérdés. Ez kétismeretlenes egyenletrendszer:


I. 32,5=r·ω

II. 66,7=r·ω²


i. ω=32,5/r

ii. 66,7=r·(32,5/r)² = r·32,5²/r²

66,7=1056,25/r

r=15,84 m (legalább)

(ω=2,05 rad/s)


Az eredmény meglepően kicsi, de ez a 117 km/h egy kis sportrepülő sebessége, a 7 g pedig igencsak szűk fordulót jelez (itt 3 másodperc jött ki), emiatt az érték hihető.


Az erők vízszintes komponense a centripetális erő: Fcp=m·acp=80·66,7=5336 N. Figyeld meg, hogy ehhez nem kellett a kör méretének ismerete, mert a centripetális gyorsulást a feladat közölte velünk, és más nem érdekes.

2015. febr. 24. 16:33