1. Egy egyenlő szárú trapéz hosszabbik alapja 6 cm, szára 2 cm hosszú. Határozzuk meg a másik alap hosszát, ha tudjuk, hogy a trapéz kiegészítő háromszögének szára 5 cm hosszú.


2. Egy trapéz párhuzamos oldalainak aránya 5:9. Az egyik szár 16 cm hosszú .

Mennyire kell meghosszabbítani a szárat hogy a másik szár meghosszabbítását metssze?


3. Egy trapéz oldalai a =10 cm, b = 6 cm, c= 3 cm, d = 4 cm (a és c alapok).

a, Számítsuk ki a kiegészítő háromszög ismeretlen oldalait.

b, Végezzük el a számítást általánosan is!


2015. febr. 22. 21:34
 1/5 anonim ***** válasza:

Az első:

[link]

Ennyiből világos?

2015. febr. 22. 21:53
 2/5 A kérdező kommentje:
Igen, köszi
2015. febr. 22. 22:27
 3/5 anonim ***** válasza:

A második:

[link]

2015. febr. 22. 22:28
 4/5 anonim ***** válasza:

A harmadik a) része:

[link]

2015. febr. 22. 22:47
 5/5 anonim ***** válasza:

Bár az általánosítás csak a harmadik feladatban kérdés, de egy általános formulával mindegyik példa megoldható.

Az előző válaszolóval ellentétben inkább a trapéz belső háromszögét használom a megoldáshoz, mint a következő ábrán látható:


[link]


Lássuk sorban a feladatokat az ábrán látható összefüggések alkalmazásával.

1. feladat

Adott: a, b, b'

Kérdés: c

Vagyis

Adott: q (b'/b)

Kérdés: p (c/a)

Az alkalmazandó képlet

p = q/(1+ q)

A p ismeretében

c = a*p


2. feladat

Adott p és b (vagy d)

Kérdés: b'

Vagyis

Adott: p (c/a)

Kérdés: q (b'/b)

Az alkalmazandó képlet

q = p/(1 - p)

A q ismeretében

b' = b*q


3. feladat

Adott: a, b, c, d

Kérdés: b', d'

Vagyis

Adott: p (c/a)

Kérdés: q

Az alkalmazandó képlet

q = p/(1 - p)

A q ismeretében

b' = b*q

d' = d*q


Ha kérdés van, jelentkezz!


DeeDee

**********

2015. febr. 23. 20:09