B1nc1 kérdése:

Egy ollie (gordeszka trukk) -tmilyen egyenletekkel lehet kiszamolni?


Kerestem a neten de nem talaltam semmi erdemeset amitfeltudnek hasznalni.

Olyan egyenleteket keresek mint pl. vf=vi+2ad stb. Gondolom ertitek mire gondolok. Leg ellenallas kiszamolasahoz egy nagyon eros szamitogep kellene,hogy ki lehessen szamolni pontosan. De azon kivul barmi johet 12.es vagyok szoval valamennyit ertek hozza, csak kozom sincs hogy milyen egyenleteket kene hasznalnom hozza.



2015. febr. 13. 02:13
 1/1 bongolo ***** válasza:

Itt egy lassított felvétel az ollie-ról:

https://www.youtube.com/watch?v=339k4XEvbxY

- A srác leguggol, majd felugrik, közben a hátsó lábával nyomja le a deszka hátát. Ha t ideig hat F erővel, akkor a deszkának ekkora impulzust ad:

I = F·t

- A deszka a hátsó kerék körül elfordul. Tömegközéppontja olyan v sebességgel mozog, hogy I=m·v

- A deszka hátának sebessége v₂ = v·d₂/d₁ (d₁ a keréktől a deszka közepéig a távolság, d₂ a deszka vége a keréktől)

- A deszka háta nekiütközik a földnek és visszapattan róla rugalmas ütközéssel, ugyancsak v₂ sebességgel. Ennek eredményeként a deszka háta is felemelkedik a levegőbe.

- Ha a deszkás nem csinálna semmit, akkor a deszka forogna tovább, de az első lábával a deszkás "megfogja". Pontosabban oldalra fordítva emeli a lábát, ezzel súrlódik a cipője oldala a deszka smirglis tetejéhez. A súrlódás miatt egy kis felfelé mutató erővel (nem teljesen felfelé. olyan 60°) tudja még magasabbra emelni a deszkát. A végzett munka F·s, ahol F a súrlódás, s nagyjából a deszka hosszának fele. Ennek a sin 60° szorosa lesz a helyzeti energia növekedése.

- Ahol az első láb érintkezik a deszkával, az lesz a forgástengely, a körül forog egy darabig még a deszka háta v₂ kerületi sebességgel (felfelé emelkedik).

- Közben a deszkás az első lábát előre és lefelé nyomja, a hátsót egy darabig még emeli, utána már azt is kinyújtja lefelé. A végén a deszka és a srác is szabadeséssel leesik (a vízszintes irányú sebessége végig megmarad). Egyébként a srác tömegközéppontja parabola pályát ír le.

2015. febr. 13. 23:48