Ezt hogyan kell kiszámolni?


A feladat: "Hány oldalas az a könyv, amelynél az oldalak számozásához összesen 600 számjegyet írtak le?"


Sose értettem az ilyeneket. Hogyan kell ezt a feladatot kiszámolni?



2015. febr. 11. 18:03
 1/2 anonim ***** válasza:

Végig kell nézni, hogy hány számjegyet írunk le:


Egyjegyű számok: 1-9-ig 9 szám van -> 1*9=9 számjegy

Kétjegyű számok: 10-99-ig 90 szám van ->2*90=180 számjegy


Eddig leírtunk 9+180=189 számjegyet, nekünk még kell 600-189=411 számjegy. Mivel a háromjegyű számok jönnek, ezért minden szám leírásához 3 számjegy kell, és 411 számjegyből 411/3=137 számot tudunk leírni, tehát a 137. háromjegyű szám lesz a jó nekünk. Ennek a meghatározásához írjuk fel az első párat, majd próbáljunk meg valamilyen szabályszerűséget felfedezni:


1. 100

2. 101

3. 102

4. 103

.

.

.


A következőt tudjuk észrevenni:


1. 1+99

2. 2+99

3. 3+99

4. 4+99

.

.

.


Tehát úgy kapjuk meg a számokat, hogy a sorszámához hozzáadunk 99-et. Tehát a 137. szám 137+99=236, tehát 236 oldalas a könyv.

2015. febr. 11. 18:12
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ!
2015. febr. 11. 18:24