Spájró kérdése:

Hogyan lehet kiszámolni annak a hatoldalú gúlának a felszínét, amelynek alapélei 4 cm-esek, oldalélei pedig 8 cm-esek?


2015. febr. 9. 18:43
 1/4 A kérdező kommentje:
Ja és a térfogata is kellene!:)
2015. febr. 9. 18:45
 2/4 anonim ***** válasza:

Ha csinálsz egy ilyen ábrát a te adataiddal akkor sem megy?

[link]

2015. febr. 9. 19:14
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi, hogy segítesz, de nekem pontosan a felszíne és a térfogatának a kiszámolása kéne.
2015. febr. 9. 22:21
 4/4 anonim válasza:

Rajzvázlatot kellene készíteni, és néhány derékszögű háromszogben kell a Pitagorász-tételt alkalmazni.

Fel kell használni a szabályos hatszög ill. háromszög néhány egyszeű tulajdonságát.


Vázlatosan:

a = 6 alapél

b = 8 oldalél

mt testmagasság

mo oldallapok magassága


Utóbbiak meghatározásához kellenek az

mt^2 = b^2 - a^2 , majd az

mo^2 = mt^2 + (gyök3/2*a)^2

pitagorászi összefüggések.


A szabályos hatszög területe:

ta = 3*gyök(3)/2*a^2


A gúla térfogata és felszíne:

V = ta*mt/3

A = ta + 6*a*mo/2

2015. febr. 10. 15:27