Hogyan kell megoldani ezt a matek feladatot? érettségi szöveges.


Az erdőgazdaságban háromféle fát nevelnek (fenyő,tölgy,platán) három téglalap elrendezésű parcellában.A tölgyfák parcellájában 4-gyel kevesebb sor van,mint a fenyőfákéban,és minden sorban 5-tel kevesebb fa van,mint ahány fa a fenyő parcella egy sorában áll.360-nal kevesebb tölgyfa van,mint fenyőfa. A platánok telepítésekor a fenyőkéhez viszonyítva a sorok számát 3-mal,az egy sorban lévő fák számát 2-vel növelték.Így 228-cal több platánfát telepítettek,mint fenyőt

A: Hány sor van a fenyők parcellájában? Hány fenyőfa van egy sorban?

B: Hány platánfát telepítettek?

az oktatas .hun menéztem a megoldását de nincs részletezve ez számomra így semmit nem ér! hogyan célszerű készülni az ilyen feladatokra?



2015. febr. 3. 22:28
 1/4 anonim ***** válasza:

Szöveges feladatokra csak úgy tudsz készülni, hogy sokat gyakorolsz. A legtöbbnél nem bonyolult a használandó matek rész (de azért tisztában kell lenni az eszköztárral) hanem az a lényeg, hogy le tudd fordítani matekos összefüggésre ami a szövegben van.

Itt a 'fordítás' a következő: három téglalapod van (a parcellák) amiknek a két oldalhosszáról van szó (a sorok száma ill. a sorban lévő fák száma). És a területek alapján fogsz tudni bármilyen egyenlőséget felírni.

Egy kétismeretlenes egyenletrendszert kell felírni. Ha megnézed a tölgy és a platán is a fenyőhöz van viszonyítva, tehát a fenyő 'oldalait' célszerű ismeretlennek jelölni. Pl. x, y

Így már fel tudod írni a másik két téglalap oldalait a szöveg alapján. Az meg hogy mennyivel van több vagy kevesebb fa az a fenyő xy 'területéhez' képest lesz majd a különbség.

Ha felírtad a fenyő - tölgy és a fenyő - platán viszonyok alapján a két egyenletet, akkor már kb. három lépésben megoldható.

Ennek alapján már mennie kell.

2015. febr. 3. 23:11
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Lehet hogy előbb könyebbel kellene próbálkozom, mert nem tudok rájönni
2015. febr. 4. 06:49
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

1. vagyok. Akkor leírom a számolást is, de azért annak alpján próbáld te is végiggondolni.


A fenyő darabszáma: x*y

A tölgyek száma: (x-4)*(y-5)

A platánok száma: (x+3)*(y+2)


Ebből a szöveg alapján a következő egyenletek adódnak:

(I) (x-4)*(y-5)=x*y-360 (tölgyek)

(II) (x+3)*(y+2)=x*y+228 (platánok)


Itt a két egyenlet. Amit lehet elvégzel:

(I) xy-5x-4y+20=xy-360

(II) xy+2x+3y+6=xy+228


Mindkettőnek mindkét oldalából kivonsz xy-t (meg még az elsőt beszorzod -1 -gyel)

(I) 5x+4y=380

(II) 2x+3y=222


Az elsőt megszorzod 2-vel, a másodikat 5-tel, így az x-ek száma megegyezik.

(I) 10x+8y=760

(II) 10x+15y=1110


(II)-(I) 7y=350 -> y=50


Tehát a fenyőknél 50 fa van egy sorban.

Az y-t behelyettesíted valamelyik egyenletbe:

(II) 2x+3*50=222

2x=72 -> x=36

Tehát 36 sor van a fenyőnél.

2015. febr. 4. 14:49
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2015. febr. 4. 17:08