Hogyan kellene ezt a két feladatot megoldani?

2010. októberi középszintű feladatsorból a 14 és 17-es feladat. 14-esnél nemigen értem, hogy kellene nézni ezt a tetraéder gúlát. Megoldókulcsot megnéztem, de nem világos.

2014. okt. 13. 13:58
 1/6 anonim ***** válasza:

Feladatsor:

[link]


Megoldókulcs:

[link]


14)


Ez a gúla olyan, mintha egy kockának levágnád az egyik sarkát, mivel a "C" csúcsnál minden szög derékszög, ez az ábráról leolvasható.


Meg van adva a gúla térfogata: 2,88 dl = 0,288l --> 0,288 dm³ = 288cm³


és CA=CB=CD=x


a) az AB, BD és AD oldalak hosszát Pitagorasz tétellel számíthatod x-ből: √(x²+x²)=√2*x

Kinyitod a függvénytáblát és kikeresed a gúla térfogatképletét:

T*m/3, amiből m a magasság, vagyis x

T az alapterület, ami x²/2

Így a gúla térfogata V=x³/6=288cm³

vagyis x³=288cm³*6=1728cm³=(12cm)³

tehát x=CA=CB=CD = 12cm

és AB=BD=AD=√2*x~16,97cm ~ 17cm


b) A felszín a lapok területének összege

A C csúcsú lapok területe könnyű: x²/2, ebből 3 van

Az ABD lap területe érdekesebb, ez egy szabályos háromszög, aminek minden oldala √2*x. Függvénytábla, rajz, vagy korábbi tanulmányaid segítségével felidézed, hogy a magassága (√3/2)*(√2*x) és ebből a területe ((√3/2)*(√2*x))*(√2*x)/2=√3/2*x²

A négy háromszög területének összege a felszín, ami így 3*x²/2+√3*x²=(3+√3)/2*x² ~ 341cm²


17)


Ebben hol akadtál el? Szabályos háromszög területe nem megy vagy a kör területképletét nem találod vagy mi a gond?

2014. okt. 13. 14:46
 2/6 A kérdező kommentje:
Félkörnél a felső "hold" nem világos.
2014. okt. 13. 15:13
 3/6 anonim ***** válasza:

A kör területe r²*π, ahol r=a/2

A félköré ennek a fele: r²*π/2=(a/2)²*π/2=a²*π/8


Ebből ki kell vonnunk az alatta lévő körszelet területét, hiszen csak a felette levő terület nagysága érdekel most.

Ezt a körcikk és a háromszög területének különbségeként kapjuk meg.

A nagyobb kör területe a²*π

A körcikk területe ennek a hatodrésze: a²*π/6

A háromszög területe: a*(√3/2*a)/2=√3/4*a²

Ebből a körszelet területe: (π/6-√3/4)*a²


A fentiekből a felső hold területe tehát:

π/8*a²-(π/6-√3/4)*a²=(√3/4-π/24)*a²~1,8882cm² ~ 1,9 cm²


Remélem érthetőbb így.

2014. okt. 13. 16:53
 4/6 A kérdező kommentje:
a/2 az ami nem világos. Bepötyögtem a megoldókulcs szerint, de nem értem...
2014. okt. 13. 17:05
 5/6 anonim ***** válasza:
A félkör átmérője a, tehát a sugara ennek a fele a/2
2014. okt. 13. 17:59
 6/6 A kérdező kommentje:
Oké, így már világos. Köszönöm a segítséget!
2014. okt. 13. 19:04