Területszámítás integrálással. Hogyan kell?


Van három feladat ,de nagyon nem értem őket.

Hogyan kéne kiszámolni integrálással?

1) számítsa ki az f(x)=gyökx+2 és a g(x)=x függvénygörbék és y tengely által közbezárt területet.


2)Számítsa ki az f(x)=k-2x^2 függvénygörbe és x tengely és x=0 és x=3 egyenesek által bezárt területet.


3)Számítsa ki f(X)=sinx és x tengely által bezárt terület x=-pí/2 és x= pí/2 között.



2015. jan. 26. 18:19
 1/2 anonim ***** válasza:

Megcsinálom az elsőt, reményeim szerint a többi ez alapján menni fog.


Első körben számoljuk ki a két függvény metszéspontjait:


gyök(x)=x, ennek ránézésre is tudjuk a megoldásait: x=0 és x=1.


Már csak az a kérdés, hogy melyik a nagyobb a (0;1) intervallumon. ehhez válasszunk ki egy számot az intervallumról, például a 0,01-et:


gyök(0,01)=0,01>0,01, tehát a gyök(x)-es lesz a nagyobb.


Egyértelmű, hogy ha integráljuk a gyök(x) függvényt a [0;1] intervallumon, akkor a függvény alatti síkrész területét kapnánk meg, ugyanez a helyzet az x függvénnyel is, és azt sem nehéz kitalálni, hogy ezek különbsége a két függvény "közötti" rész.


Tehát: integráljuk mindkettőt, és kivonjuk egymásból őket:


integrál(0-tól 1-ig) gyök(x) dx=


=integrál(0-tól 1-ig) x^(1/2) dx=


=[x^(3/2)/(3/2)](0-tól 1-ig)=


=1^(3/2)/(3/2)-0^(3/2)/(3/2)=2/3-0=2/3


integrál(0-tól 1-ig) x dx=


=[x^2](0-tól 1-ig)=


=1^2-0^2=1


Ezek különbsége (3/2)-1=1/2, ekkora lesz a megadott síkrész területe.


A többit ugyanígy.

2015. jan. 26. 18:33
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm:) remélem a többi remélem menni fog :)
2015. jan. 26. 18:38