Matek példa megoldásában kérhetnék segítséget?


Hány olyan 2015-nél nem nagyobb pozitív egész x szám van, amelyre az (5x+13)/(11×+20) tört egyszerűsíthető?

45

46

47

48



2015. jan. 24. 11:46
 1/4 Tom Benko ***** válasza:
Keresd meg a két mennyiség legnagyobb közös osztóját, abból kiderül.
2015. jan. 25. 11:13
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

5x+13 és 11x+20 legnagyobb közös osztója ugyanaz, mint ha az egyik kifejezést a különbségükkel helyettesítjük


emiatt


LNKO(5x+13 és 11x+20)=

LNKO(5x+13 és 6x+7)=

LNKO(5x+13 és x-6)=

LNKO(4x+19 és x-6)=

LNKO(3x+25 és x-6)=

LNKO(2x+31 és x-6)=

LNKO(x+37 és x-6)=

LNKO(43 és x-6)=


tehát x-6 olyan szám, amelynek van közös osztója 43-mal


viszont 43 prím, így 43 többszörösei jönnek szóba


x-6=43k


x=43k+6


ezek: 6; 43+6; ... 46*43+6(=1984)


ez pedig 47 db szám

2015. jan. 25. 15:37
 3/4 anonim ***** válasza:

Ellenőrzéshez egy segédlet:

[link]

2015. febr. 2. 13:35
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget :)
2015. febr. 15. 12:19