Hány olyan 2015-nél nem nagyobb pozitív egész x szám van, amelyre az (5x+13)/(11×+20) tört egyszerűsíthető?
45
46
47
48
2015. jan. 24. 11:46
1/4 Tom Benko válasza:
Keresd meg a két mennyiség legnagyobb közös osztóját, abból kiderül.
2/4 anonim válasza:
5x+13 és 11x+20 legnagyobb közös osztója ugyanaz, mint ha az egyik kifejezést a különbségükkel helyettesítjük
emiatt
LNKO(5x+13 és 11x+20)=
LNKO(5x+13 és 6x+7)=
LNKO(5x+13 és x-6)=
LNKO(4x+19 és x-6)=
LNKO(3x+25 és x-6)=
LNKO(2x+31 és x-6)=
LNKO(x+37 és x-6)=
LNKO(43 és x-6)=
tehát x-6 olyan szám, amelynek van közös osztója 43-mal
viszont 43 prím, így 43 többszörösei jönnek szóba
x-6=43k
x=43k+6
ezek: 6; 43+6; ... 46*43+6(=1984)
ez pedig 47 db szám
3/4 anonim válasza:
Ellenőrzéshez egy segédlet:
4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget :)
2015. febr. 15. 12:19