Egy matematika feladat megoldásában kérhetnék segítséget?


Legyen

K = 20144 + 42015 !

Az alábbi állítások közül melyik igaz?

– K prímszám.

– K hármas maradéka 1.



csak az első


mindkettő


csak a második


egyik sem



2014. dec. 27. 21:42
 1/5 anonim válasza:
Az ott 42015 faktoriális?
2014. dec. 27. 21:54
 2/5 anonim ***** válasza:

Ez könnyű :)


20144 osztható 2-vel, 42015! is osztható 2-vel, tehát összegük is osztható lesz 2-vel. Ezzel már 4 prímszámról biztosan tudunk, így ez nem lehet prímszám.


20144 3-as maradéka 2, mivel a számjegyek összegének 3-as maradéka 2 (2+0+1+4+4=11, ennek a 3-as maradéka 2). 42015! osztható 3-mal. Tehát a két szám összegének 3-as maradéka 2, ami nem 1.


Tehát egyik állítás sem igaz.

2014. dec. 27. 21:55
 3/5 anonim ***** válasza:
Bocsi, elírtam; 4 osztóról tudunk, és nem 4 prímszámról.
2014. dec. 27. 21:56
 4/5 A kérdező kommentje:
ó Istenem ... *2012^4+4^2015
2014. dec. 27. 22:41
 5/5 anonim ***** válasza:

Ez az összeg még mindig osztható 2-vel, tehát biztos, hogy nem lesz prímszám.


Vizsgáljuk meg a 2014^x (x nemnegatív egész) alakú számok 3-as maradékát:


2014^0=1, 3-as maradéka 1.

2014^1=2014, 3-as maradéka 2.


A továbbiakban úgy számoljuk a maradékot, hogy az előző maradékát megszorozzul 2014-gyel:


2014^2 3-as maradéka megegyezik 2*2014 maradékával, ami 1.

2014^3 3-as maradéka megegyezik 1*2014 maradékával, ami 2.


És így tovább a végtelenségig;


-ha x=2k alakú, akkor a maradék 1.

-ha x=2k+1 alakú, akkor a maradék 2.


Mivel a 4 2k alakú, ezért 2014^4 3-as maradéka 2 (ez persze kijött volna a következő lépcsőfoknál:


2014^4 3-as maradéka megegyezik 2*2014 maradéékával, ami 2.).


Ugyanezt végigcsináljuk 4^2015-nel is:


4^0=1, 3-as maradéka 1.

4^1=4, 3-as maradéka 1.

4^2=16, 3-as maradéka 1.


Ha a fene fenét eszik is, mindig 1 lesz a maradék.


Ha két számot összeadunk, akkor a maradékaik is összeadódnak; 2+1=3, ennek a 3-as maradéka 0, vagyis az összeg osztható 3-mal, így a második állítás is hamis.

2014. dec. 27. 23:46