Másodfokú egyenlőtlenség megoldása?


A feladat: x(x+1) / x-1

Ha elkezdem kiszámolni a másodfokú egyenlőtlenséget megoldóképlet alapján, akkor a gyökjel alatt negatív eredményt kapok. Hogyan lehetne ezt kiszámolni?



2015. jan. 20. 19:34
 1/5 anonim ***** válasza:

"A feladat: x(x+1) / x-1 "

Hol van itt egyenlőtlenség?

x(x+1) / (x-1) akar ez lenni? (Tehát x-1 van a nevezőben?

2015. jan. 20. 19:45
 2/5 A kérdező kommentje:
Bocsi, helyesen: x(x+1) / x-1 > 3
2015. jan. 20. 19:52
 3/5 A kérdező kommentje:
És igen, ez egy törtes egyenlőtlenség, a nevezőben x-1
2015. jan. 20. 19:53
 4/5 anonim ***** válasza:

Akkor 0-ra rendezünk:

0 < x*(x + 1)/(x – 1) – 3 = (x*(x + 1) – 3*(x – 1))/(x – 1) = (x^2 + x - 3*x + 3)/(x – 1) = (x^2 – 2*x + 3) * 1/(x – 1).

Egy szorzat akkor nagyobb, mint 0, ha páros sok tényezője negatív. Mivel a számláló mindenképpen pozitív (nincs valós gyöke és a száját felfelé tátó parabola a grafikonja), ezért a nevezőnek (második tényező) is pozitívnak kell lennie.


1/(x – 1) pedig akkor pozitív, ha x > 1. Ez a megoldás.

2015. jan. 20. 20:05
 5/5 anonim ***** válasza:

Én szeretem le is rajzolni. hogy lássam amit számoltam:

[link]

2015. jan. 20. 20:28