Manófalván csak zöldsapkás és kéksapkás manók élnek. Ha egy zöldsapkás manó átállna a kéksapkásokhoz, akkor a zöldsapkás és kéksapkás manók számának hányadosa a reciprokára változna. Ha viszont egy kéksapkás manó állna át a zöldsapkásokhoz, kétszer annyian lennének a zöldsapkások, mint a kéksapkások. Hány manó él Manófalván?2015. jan. 19. 20:11
1/1 anonim válasza:
1. (Z-1)/(K+1) = K/Z
2. (Z+1)=2*(K-1)
1. Z*(Z-1) = K*(K+1) -> Z^2-Z = K^2+K
2. Z+1 = 2*K-2 -> Z=2*K-3
Ezt helyettesítjük vissza 1.-be:
(2*K-3)^2 - 2*K+3 = K^2 + K
4*K^2 - 12*K + 9 - 2*K + 3 = K^2 + K
3*K^2 - 15*K + 12 = 0
K^2 - 5*K + 4 = 0
Másodfokú képlet, megoldod, megkapod, hogy K1=4 és K2=1
Ha ezeket visszaírod valamelyik egyenletbe, pl 2-be, megkapod a zöld sapkások számát is:
Z1=2*K-3=8-3=5
Z2=2-3=-1 ez nyilván hülyeség!
Tehát 4 kék manó van és 5 zöld.
Ellenőrzés:
Alapesetben a Z/K hányados 5/4. Ha átáll egy zöld a kékekhez, akkor ez ugye 4/5 lesz, vagyis a reciproka, idáig stimmel.
Ha egy kék átáll a zöldekhez, akkor 3 kék manó lenne valamint 6 zöld, ami pedig ugye pont kétszerese a kékek számának.
Összegzés: 5 zöld sapkás és 4 kék sapkás manó van.