Valaki segít ennek a mikro-matek kérdésnek a megválaszolásában?

A jövedelmem elköltöm 10 x-re és 5 y-re, de ugyanennyiből vehetek 5 x-et és 9 y-t is. Hány y-t vehetek, ha csak arra költöm a jövedelmem. Órák óta ezen rágódom, vizsgakérdés volt.
2015. jan. 7. 20:07
 1/4 anonim ***** válasza:

Pedig annyira nem bonyolult.

Az x ára p(x) az y ára p(y) és van m jövedelmem, akkor


m=10*p(x)+5*p(y)


illetve


m=5*p(x)+9*p(y)


Ez egy egyenletrendszer. Számoljuk ki p(x)-et és p(y)-t, m-et tekintsük konstansnak.


A 2-es egyenletet szorozzuk meg 2-vel

I. m=10*p(x)+5*p(y)

II. 2*m=10*p(x)+18*p(y)


Kivonom a 2-ből az 1-et


m=13p(y)


13-at tudok venni.



Másik megoldás:


10x-et és 5y-t tudok venni VAGY 5x-et és 9y-t ugyanannyi pénzből.


Ha 5x-el kevesebbet veszek, akkor 4y-onnal tudok többet venni, vagyis 5x ára ugyanannyi, mint 4y ára.


10 x és 5y = 5x és 9y

5x helyett kapok 4y-t, ezt megismétlem még egyszer.

5x és 9y = 13y

2015. jan. 7. 20:48
 2/4 A kérdező kommentje:
én is megkaptam a 13-at, de azt hiszem, rossz a megoldás. Úgy emlékszem, a választási alternatívák között 20 és nagyobb számok álltak. Az is lehet, hogy még megadtak valamit, mert ennyiből valóban csak azt lehet kihozni, amit Te megtettél.
2015. jan. 7. 20:59
 3/4 anonim ***** válasza:

Azt kérdezte, hogy "Hány y-t vehetek, ha csak arra költöm a jövedelmem."


Ezt a megadott adatokból egyértelműen meg lehet válaszolni. És 13 jön ki.


Ha a feltett kérdést meg lehet válaszolni, arra furcsa

azt mondani, hogy "csak ezt lehet kihozni" :)

2015. jan. 7. 21:01
 4/4 A kérdező kommentje:
Igen, de majdnem biztos vagyok abban, hogy 20 feletti opciók voltak. Nem tudom, hogy a feladatban tévedtem vagy a megoldási alternatívákban, de köszönöm a segítséget!
2015. jan. 7. 21:43