Hengerelőhereverem kérdése:

Integrálás segítség kérés?


Az lenne a kérdésem, hogy miként jön ki az alábbi integrál?

int(x/(sqrt(1-(2x)^2)))=(-1/4)*(sqrt(1-4x^2))


Egyszerűen nem értem miért ez az eredmény, valószínűleg valami nagyon alap dolgot felejtettem el ami nem jut eszembe.



2015. jan. 17. 13:56
 1/1 anonim ***** válasza:
57%

(2x)^2 = 4x^2


sqrt az 1/2 hatványt jelent, az 1/sqrt pedig -1/2 hatványt.


Ezért így írható át:


int [x * (1-4x^2)^(-1/2) ]


Ez egy jobban kezelhető forma, mert a polinomokat könnyű deriválni és integrálni.


(x^n)' = n*x^(n-1) [Eggyel csökkent a kitevő]


int (x^n) dx = 1/(n+1) * x^(n+1) [Eggyel nőtt a kitevő]



Ez az alapján itt

(1-4x^2)^(1/2) -nek kell szerepelnie az integrálban.


(Azért 1/2, mert a -1/2+1 = 1/2 )

Nézzük meg ennek mi a deriváltja. Összetett függvényt deriválunk:

[(1-4x^2)^(1/2)]' = 1/2 * (1-4x^2)^(-1/2) * (-4*2x) = -4x*(1-4x^2)^(-1/2)



na ez eléggé hasonlít arra, ami nekünk kell, csak egy (-1/4)-es szorzóban különbözik.


Ezért a végeredmény

(-1/4)*(1-4x^2)^(1/2)



itt fontos volt, hogy a hatvány alap összetett függvény, ezért csak úgy jöhetett ki az eredmény, hogy a belső függvény deriváltja szerepelt szorzóként az eredeti kifejezésben.

Ha nem szerepelt volna, akkor sokkal nehezebb dolgunk van.

2015. jan. 17. 14:18