Miből vezethetem le ezt a képletet? (csonkakúp palástja)


Szóval fel van írva nekem egy ilyen képlet a csonkakúp palástjára hogy: P= pi * acsonkakúp * (r+R)

Az acsonkakúp alatt a csonkakúp alkotóját értem, az r meg R gondolom érthető.

Szóval ezt a képletet miből vezetem le?

A csonkakúp palástját a kiskúp palástjából meg az eredetikúp palástjából számolom ki ugye. (Tehát a két körcikk területének a különbségéből.) De ehhez a képlethez hogyan jutok? Lehet valamit elcsesztem, vagy nem figyeltem eléggé de nem jövök rá hogy jutok ehhez a képlethez. Remélem nagyjából érthetően fogalmaztam. :)


2015. jan. 13. 20:56
 1/4 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, egy egyszerű google keresés: csonkakúp felszíne


[link]


Szerintem érthető, de ha kérdésed van szólj.


Egyébként az, hogy elkezded valahogy és elakadsz (valahogy nem akar kijönni aminek kéne) általában abból jön, hogy nem a legpraktikusabban van a jelölésed, rajz, stb. felvéve. (tapasztalatból tudom)

2015. jan. 13. 22:15
 2/4 A kérdező kommentje:

Igen, nem az a problémám hogy nem jön ki a palást hanem csak nem értem hogy a P= pi * csonkakúp alkotója * (r+R) képletet miből vezettük le. Mert ezzel a képlettel sehol nem találkoztam, csak a tanárnő írta fel órán.


Ha a körcikkek területéből számolom a palástot akkor is kijön, meg akkor is ha ezt a képletet használom. De miért? :D

2015. jan. 13. 22:35
 3/4 anonim ***** válasza:

Jó ideje nézelődök már itt, de ez az első alkalom, hogy ezzel az összefüggéssel találkozom.

Kézcsókom a tanárnődnek! Végre valami más! :-)


A "Miből vezettük le" egyik, számomra csak favágó módszerként aposztrofált levezetése megtalálható a csatolt linken.


Ezzel szemben mutatok egy másik, korlátoltan univerzális módszert.

Ehhez a következő állítás igazát kellene belátni:

Egy alapsíkhoz ß szöggel hajló, T felületű síkidom és ennek az alapsíkra merőleges T' vetületének a területe közt az összefüggés:

T' = T*cosß


Ha a vetület területe ismert, akkor az eredeti terület:

T = T'/cosß

összefüggéssel számítható


Ez azért korlátoltan univerzális, mert csak a kúpszerű egyenes testekre érvényes.

Így használható kúp, gúla és ezek csonkított változatai esetén is.

De kivételképp ezzel lehet megkapni az ellipszis területének

T = a*b*π

képletét is.

Gúla és csonka gúla esetén ß az oldallapok, kúp esetén az alkotó hajlásszöge az alaplaphoz


De lássuk a kérdésben szereplő csonka kúp palástját.


A csonka kúp palástjának vetülete egy R és egy r sugarú körgyűrű.

Ennek a területe fenti jelöléssel

T' = π(R² - r²)

Ezzel a palást területe (Tp)

Tp = T'/cosß

Tp = π(R² - r²)/cosß

Mivel

cosß = (R - r)/a

ahol a - a csonka kúp alkotójának hossza


Behelyettesítve a cosß értékét

Tp = π(R² - r²)/[(R - r)/a]


A számlálóban levő nevezetes szorzatot kibontva

Tp = π(R - r)(R + r)/[(R - r)/a]


A nevező nevezőjéből az alkotó (a) felkerül a számlálóba, így

Tp = aπ(R - r)(R + r)/(R - r)


(R - r)-el egyszerűsítve lesz

Tp = aπ(R + r)

és máris előállt a palástterület számodra eddig ismeretlen képlete! :-)


Kíváncsi lennék, mit szól a tanárnőd ehhez a levezetéshez. :-)

Ha kérdésed van, írj azonnal.


DeeDee

**********

2015. jan. 14. 01:39
 4/4 A kérdező kommentje:
Ú nagyon köszi. Isten vagy! :)
2015. jan. 14. 06:54