Érintő egyenlete feladat . Kaphatnék segítséget?


megpróbáltam,minden tagot felírni,de olyan részeredmények jöttek ki,amik nem jók,mert nem vezet a valós eredményre,ami : y= -1/3(x) + 2/3


[link]


2015. jan. 11. 18:31
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

idáig értem,köszönöm !

y: -1/8(x) + 5/4 ez hogyan jön ki belőle ?

2015. jan. 11. 22:44
 12/13 anonim ***** válasza:

y = –4^(–3/2)*(x – 2) + 1.


Egy szám –3/2-ik hatványát úgy számoljuk ki, hogy gyököt vonunk belőle, köbre emeljük és vesszük a reciprokát (ez három lépés, de mindegy milyen sorrendben csinálod).

Szóval

4^(–3/2) = 1/gyök(4)^3 = 1/2^3 = 1/8.


Így

y = –1/8*(x – 2) + 1.


Na, most van egy axiómánk a disztributivitásról (hagy ne részletezzem, hogy mi van akkor, ha veszünk a darab csomagot, amiben b darab piros sapka és c darab kék sapka van): a*(b + c) = a*b + a*c.

Ezért

–1/8*(x – 2) = –1/8*x – (–1/8)*2 = –x/8 + 2/8 = –x/8 + 1/4.


Így

y = –x/8 + 1/4 + 1.


Végül biztos tanultad, hogy hogyan kell összeadni két tört számot:

1/4 + 1/1 = 1/4 + 4/4 = (1 + 4)/4 = 5/4

(amúgy itt a disztributivitási axióma mellett a kommutativitási és az 1-re vonatkozó axiómákat használtuk).


Szóval a végeredmény:

y = –x/8 + 5/4 = –1/8*x + 5/4

(amelyik jobban tetszik).

2015. jan. 11. 23:04
 13/13 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a részletes választ !

lényegében ez nem ment : 4^(–3/2) = 1/gyök(4)^3 = 1/2^3 = 1/8.


Most már érthető,köszönöm ! :)

2015. jan. 11. 23:08
1 2