Egy urnában 6 fehér és 8 piros golyó van. Kiveszünk egyet és egy vele megegyező színűvel visszarakjuk. Mennyi a valószínűsége, hogy kettőt húzva mindkettő fehér lesz? Előre is köszönöm.2015. jan. 6. 16:14
1/2 anonim válasza:
van hat fehér tehát hat golyó van ami számodra kedvező és összesen van 14 tehát 6:14 és amikor a másodikat húzzuk akkor már egy golyóval kevesebb így arra már csak 5:13 esélyed van amiket ha összeadunk 11:27 és ha százalékban kell akkor meg a 11-et elosztod 27-el és megszorzod százzal ami 40.74%
2/2 tatyesz válasza:
Az 1-es válaszoló törteket nem tud összeadni, ezért inkább ezt a megoldást figyeld:
Kiveszünk egyet.
6/14 valószínűséggel fehéret, ezért +1 fehér lesz az urnában: 7 fehér, 8 piros
8/14 valószínűséggel pirosat, ezért +1 piros lesz az urnában: 6 fehér, 9 piros
Első esetben az első húzásnál 7/15 a val.sz. hogy fehér, a második húzásnál 6/14. Ezek szorzata lesz a két húzás valószínűsége.
Második esetben az első húzásnál 6/15 a val.sz. hogy fehér, a második húzásnál 5/14. Ezek szorzata lesz a két húzás valószínűsége.
A teljes valószínűség: Az első eset valószínűsége szorozva a 2 fehér húzásának valószínűsége + a második eset valószínűsége szorozva a 2 fehér húzásának valószínűsége:
6/14 * 7/15 * 6/14 + 8/14 * 6/15 * 5/14 = 41/245 = 16,7%