Hogyan kell kiszámítani ebben az esetben a valószínűséget?

Tehát adott egy példa. Van egy sorsolás amin 4 ember vesz részt, köztük én is. Az egyikőnket kisorsolják, tehát mindenkinek 25% esélye van, ez tiszta. De mi van akkor ha többször is megismétlik a sorsolást? Ősszeadni nem lehet a számokat mert akkor 4 sorsolás után 100% lenne az esély hogy engem választanak ki, de ez mágsem igaz. Akkor hogyan lehet ezt kiszámolni? Ne nézzetek hülyének ha ez valami nagyon egyszerű dolog de még csak nyolcadik osztályos vagyok.

2015. jan. 4. 14:56
 1/5 anonim válasza:

Többször megismétlik a sorsolást, és közben kiesnek az emberek? Ha nem esik ki senki, akkor mindig 25 % lesz.

Ha pedig már csak te maradsz, mert a többiek kiestek, akkor értelem szerűen csak téged tudnak választani.

2015. jan. 4. 15:13
 2/5 anonim ***** válasza:

4 ember van, nevezzük őket A,B,C,D-nek. és minden körben 1 embert sorsolnak.


Akkor összesen 4*4*4*4 = 256 féle sorsolási eredmény lesz.

Mindegyik eredmény valószínűsége 1/256.


Ezek között van olyan, amikor az A embert 0-szor, 1-szer, 2-szer, 3-szor és egy olyan eset is, amikor 4x őt sorsolták ki.


Mind az 5 esetnek ki lehet számolni a valószínűségét.

P(0)+P(1)+P(2)+P(3)+P(4) = 1 (vagyis 100%)

Az 5 esemény egyike biztos bekövetkezik és egyszerre csak az egyik következhet be.


Ha te arra vagy kíváncsi, hogy mennyi az esélye, hogy A embert legalább egyszer kisorsolják, akkor az a P(1)+P(2)+P(3)+P(4) lesz.


Ami éppen 1-P(0)


Ezért a P(0)-t érdemes kiszámolni.



0,75 az esélye, hogy nem sorsolnak ki az első körben.

0,75*0,75, hogy se az elsőben se a másodikban.


P(0) = 0,75*0,75*0,75*0,75 = 81/256 = 0,3164


1-P(0) = 175/256 = 0,683


Vagyis kb 68% az esély, hogy kisorsolnak.


Ha a sorsolások száma nő, úgy nő annak az esélye, hogy kisorsolnak.


Pl. n=10 P=94,37%

n=20 P=99,68%


Tart a 100%-hoz, de sose éri el azt.

2015. jan. 4. 15:17
 3/5 A kérdező kommentje:
Nem így értettem. Nem esnek ki csak megismétlik. Tudom hogy mindig 25% lesz annak a sorsolásnak az esélye, de mennyi az esélye hogy pl. 4 sorsolás után engem már kisorsoltak. Tehát ősszesen mennyi az esély 4-5 vagy akár 30 sorsolás után. Mert ugye 100% nem lesz sose.
2015. jan. 4. 15:18
 4/5 A kérdező kommentje:
Látom közben megkaptam a választ, nem vettem észre. Kőszi.
2015. jan. 4. 15:19
 5/5 anonim ***** válasza:

Amúgy a képlete, hogy n sorsolás után annak az esélye, hogy A embert legalább egyszer kihúzzák:

P = 1-P(0) = 1-0,75^n

2015. jan. 4. 15:21