Ezt hogyan kell megoldani? (valószínűségszámítás)


Feladat: Egy diák 40 tétel közül harmincat megtanult, tíz tételről viszont fogalma sincs. A vizsgán két tételt kell húznia és választhat, melyikből felel. Mennyi a sikeres vizsga valószínűsége?


Ezt hogyan kell megoldani? Előre is köszi.


2014. dec. 22. 19:02
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Összes eset: tétel van, amiből 2-t kihúz, de a sorrendjük nem számít, így (40 alatt a 2)=40!/(2!*38!)=40*39/2=780 kimenetele lehet a tételhúzásnak.


Kedvező eset: mivel akkor van gond, ha "rossz" tételeket húz, és azok sokkal könnyebben számolhatóak, ezért érdemesebb úgy számolni, hogy az összes eset számából kivonjuk a rosszakat. 10 tételről fogalma sincs, és ezek között sem számít (adott esetben) a húzás sorrendje, ezért ebből (10 alatt a 2)=10!/(2!*8!)=10*9/2=45 eset lehet.


Tehát kedvező eset=összes eset-rossz eset=780-45=735, ezzel a klasszikus valószínűségi modellel számolva a sikeres vizsga bekövetkezése 735/780=49/52=~0,94231=94,231% (mindegy, hogy törtes alakban, tizedestört alakban, vagy százalékban adjuk meg, hacsak nem valamilyen formában kérik). Ebben a valószínűségben az is benne van, hogy ha 2 jót vagy 1 jót és 1 rosszat húz.

2014. dec. 22. 19:29
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ez igencsak korrekt válasz volt.
2014. dec. 22. 19:58