A négyzetgyökös egyenleteket elmagyaráznátok?


Például egy ilyet hogy lehet megoldani,levezetni? Teljesen elvesztem.

√x+2-√x-1=√x-7



2015. jan. 5. 19:31
 1/2 anonim ***** válasza:

Négyzetre kell emelni, rendezni majd újra négyzetreemelni, és eltűnik a gyök.


De először kikötés kell.

x+2>=0

x>=-2


x-1>=0

x>=1

x-7>=0

x>=7


Összefoglalva x>=7.


Ha először négyzetre emelem mindkét oldalt, akkor bal oldalon egy különbség van és tudjuk, hogy

(a-b)^2 = a^2 + b^2 - 2ab


(x+2) + (x-1) -2*√x+2 * √x-1 = x-7


Most úgy rendezzük, hogy az egyik oldalon csak gyök maradjon.

2x-1 -2*√x+2 * √x-1 = x-7

x+6 = 2*√x+2 * √x-1


Ha most négyzetre emelsz, akkor eltűnik a gyök.


(x+6)^2 = 4 * (x+2)*(x-1)


Ez egy másodfokú egyenlet. Megoldod, összeveted a megoldásokat a kikötéssel, majd a végén visszaellenőrzöl.

2015. jan. 5. 20:11
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :) A nevezetes azonosság után akadtam meg most már látom :)
2015. jan. 5. 22:12