Matek! Mi ennek a függvénynek az inverze?


[link]


Először meghatároztam az értelmezési tartományát .ami x eleme R , x(nem)=3/2 .

Ezután hogyan kell végezni a feladatot?


2014. dec. 21. 10:56
 1/6 anonim ***** válasza:
2014. dec. 21. 11:02
 2/6 anonim ***** válasza:
73%

y = (x+1)/(2x+3)

ezt kell x= valami formába hozni, az lesz az inverz függvény.


y*(2x+3) = x+1


2xy + 3y = x+1


Rendezzük az x-eket egy oldalra:


2xy-x = 1-3y


x(2y-1) = 1-3y


x = (1-3y) / (2y-1)


Kész.


Az eredeti függvény értelmezési tartománya szerintem nem kell az inverz függvény megkereséséhez.

2014. dec. 21. 11:13
 3/6 A kérdező kommentje:

köszönöm a segítséget!

a leírás szerint az f(x) függvény értelmezési tartománya az inverz fgv értékkészlete ...és fordítva. Ezt nem igazán értem..

2014. dec. 21. 12:22
 4/6 anonim ***** válasza:
73%

Az inverz függvénynek van egy geometriai értelmezése is.

Az inverz függvényt úgy kapod, hogy a függvény képét tükrözöd az y=x egyenesre.


Pl az x^2 (x>=0) inverze a gyök(x) gondold őket magad elé, ezek egymás tükörképei.

Az inverznél felcserélődik az x és y tengely szerepe.


Az eredeti függvény értelmezési tartománya, x tengely lehetséges értékei. Ez átkerül az y tengelyre, ami az inverz függvény értékkészlete.

És fordítva.

2014. dec. 21. 12:43
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

f(x) = (x+1)/(2y-3)


Itt a jó válasz.


1. Felcserélem az x-et és az y-t: x=(y+1)/(2y-3)


2. Kifejezem az ipszilont.


x(2y-3)=y + 1

2xy - 3x = y + 1

2xy - y = 3x + 1

y(2x-1) = 3x + 1

y = (3x+1)/(2x-1)


f-1(x) = (3x+1)/(2x-1)

2014. dec. 21. 12:54
 6/6 A kérdező kommentje:

igen,láttam,h ott egy elírás volt még az elején

Köszi mindenkinek a segítséget!

2014. dec. 21. 15:18